Anasayfa » ‘MİT kumpası talimatını Gülen verdi’ itirafı
FETÖ'de Bugün

‘MİT kumpası talimatını Gülen verdi’ itirafı

Eski İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Yunus Dolar, “7 Şubat MİT kumpası” talimatını bizzat Fetullah Gülen’in verdiğini itiraf etti.

FETÖ’cü Yunus Dolar, şüpheli sıfatıyla verdiği ifadesinde çarpıcı bir itirafta bulundu. MİT’e kurulan 7 Şubat kumpası sürecinde İstanbul Emniyet Müdürlüğünde görev yapan Dolar, MİT müsteşarının ifadeye çağırılmasına Gülen’in karar verdiğini, bunu da kendisine FETÖ’cü gazeteci Ercan Gün’ün söylediğini itiraf etti.

Gülen kumpasa onay verdi

Önemli itiraflarda bulunan Yunus Dolar şunları söyledi: “Uzun yıllar Zaman gazetesinde polis muhabiri olarak çalıştıktan sonra FOX TV’ye geçen Ercan Gün, MİT’e kurulan kumpastan kısa bir süre sonra beni ziyarete geldi. Ona çizginin aşıldığını söyledim. O da ‘Niye bu kadar dert ediyorsun? Konu ABD’de Fetullah Gülen’in de içinde bulunduğu 12 kişi tarafından istişare edilmiş, 3 kişi hayır, 9 kişi evet demiş. Gülen de evet diyenler arasında.’ dedi. Aklımdaki soru işaretlerini netleştirmek için Marmara Emniyet imamı ‘Arif’ kod isimli şahsa sordum. O da bana Gülen’in ‘Dosya sağlam mı?’ diye sorduğunu, ‘sağlam’ denilmesi üzerine onay verdiğini ifade etti.

Emniyet müdürlerinin yarısı FETÖ’cüydü

17-25 Aralık operasyonları yapıldığında bunu örgütün gerçekleştirdiği fikri kafamda netti. O ana kadar 81 vilayetin yarısından fazlasının il emniyet müdürü FETÖ’cüydü. 81 ilin istihbarat, TEM ve kaçakçılık birimlerinin de tamamına yakını örgüte aitti. Anladım ki 2 buçuk yıldan beri hükümeti devirmek için bu konuya yoğunlaşmışlar. Daha sonraki bir kısım görüşmelerden, operasyonun 2014’te yapılacağı fakat FETÖ’cü müdürlerin görevden alınacağı bilgisi üzerine öne aldıkları kanaatine vardım.”

Kaynak: Sabah

Kategoriler