Anasayfa » Mahrem imam ve eski emniyet müdürüne çifte operasyon
FETÖ'de Bugün

Mahrem imam ve eski emniyet müdürüne çifte operasyon

Mahrem İmam

Mahrem imam gaybubet evinde yakalandı

Mahrem imam olduğu tespit edilen N.K., Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasından aranıyordu. İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, hakkında yakalama kararı bulunan N.K. isimli şahsı yakaladı.  N.K., Esenyurt’ta saklandığı gaybubet evinde gözaltına alındı. Ekiplerin hücre evinde yaptıkları arama çalışmaları sonucu, 2 sahte kimlik, cep telefonu, 1100 lira ve 2 bin dolar ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelinin FETÖ’nün kriptolu haberleşme programı olan “ByLock” kullanıcısı olduğu ve örgütün dershanelerinde çalıştığına dair SGK kaydının olduğu tespit edildi. Öte yandan, Fethullahçı Terör Örgütü faaliyetlerinin tespit edilmesine yönelik yürütülen çalışmalar sonucu Konya’da bir operasyon gerçekleştirildi.  FETÖ/PDY soruşturmasında hakkında 6 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan eski emniyet müdürü Veysel A. yakalandı.

Evlerden sorumlu mahrem imamlık yapmış

N.K.’nın, örgütün mahrem yapılanmasının en alt birimi olan “ev imamlığı” yaptığı tespit edildi. Zanlı, ifadesi sırasında etkin pişmanlık hükümlerinden faydalandı.

  • 2013 ve 2014 yıllarında yapılan adli ve idari yargı sınavlarına giren örgüt üyelerini, İstanbul Ümraniye’deki hâkim-savcı sınavı çalışma evlerine yerleştiren N.K., bu evlerden sorumlu mahrem imam olarak faaliyet yürüttü.
  • 2006-2013 yılları arasında sözde Ümraniye bölge yapılanmasında örgüte ait çeşitli evlerde kalan N.K. bu süre zarfında “evlerden sorumlu mahrem imamlık” gibi çeşitli görevler yaptı.
  • 2013-2014 yılları arasında yine İstanbul’un Ümraniye ilçesinde yer alan hâkim-savcı çalışma evlerinden sorumlu olarak faaliyetlerine devam etti.

N.K.’nın faaliyetlerinin tespit edilmesinde, daha önce yakalanıp itirafçı olan örgüt mensuplarının ifadeleri dikkate alındı. Hakkında 12 farklı beyan bulunan zanlı, adliyeye sevk edilmesinin ardından adli kontrol hükümlerinin uygulanması şartıyla serbest bırakıldı.

Konya’da eski emniyet müdürü yakalandı

Silahlı terör örgütü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 2016 yılında meslekten ihraç edilmiş olan eski emniyet müdürü Veysel A. Konya’da yakalandı. Hakkında kesinleşmiş 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası bulunan Veysel A.’nın, KHK ile ihraç edilmeden önce Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü’nde 2.sınıf emniyet müdürlüğü yaptığı belirlendi. Emniyet ekipleri Veysel A.’nın Konya’nın Beyşehir ilçesinde saklandığına dair bir ihbar aldı. Bunun üzerine Konya İl Emniyet Müdürlüğü Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği ekipleri ile Terörlü Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. “FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü’ne Üye Olma” suçundan aranan Veysel A., saklandığı evde kıskıvrak yakalandı.

Sağlık taramalarından geçirilen şahıs, emniyetteki işlemlerinin ardından Beyşehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na sevk edildi.

Kaynak: TRT HABER

Kategoriler