Kumpaslar

Balyoz’da Kumpas Soruşturması

Taraf , 12 Haziran 2009 tarihli, "AKP ve Gülen'i Bitirme Planı" başlıklı haberinde sıkıyönetim ilanı ve darbe ile sonuçlanacak bir dizi provokasyon içeren “Balyoz Güvenlik Harekât Planı” adlı bir iddiada bulundu.
30 Ocak 2010 günü, Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu elinde bir bavul belgeyi Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne telim etti. Balyoz davası için Mehmet Berk, Bilal Bayraktar ve Ali Haydar isimli savcılar görevlendirildi. Cezanın kısa sürede verilmesi tartışmaların konusu oldu. Konu ile alâkalı olarak kaleme aldığı yazıda Ruşen Çakır şu ifadelere yer verdi: "İçine aldığı kişi ve kurumları hızla itibarsızlaştıran ve onlara bu dünyada cehennemi yaşan bu “Bermuda şeytan üçgeni” hiç tartışmasız Fethullah Gülen cemaatinin ürünüydü."

Balyoz, Mart 2003 ayında 1. Ordu Komutanlığı’nda dönemin Türkiye Cumhuriyeti hükûmetini devirmek için hazırlandığı iddia edilen askerî darbe planı. Darbe planı olduğu iddia edilen “Balyoz”, Taraf gazetesinin “AKP ve Gülen’i Bitirme Planı” ve de “Türkiye’yi Balyozla Ezeceklerdi” gibi haberlerle kamuoyuna duyurulmuştur. Daha sonra FETÖ’nün “Balyoz davası” kapsamında askerleri görevlerinden edip yerine kendi elemanlarını yerleştirdiği iddia edilmiştir.

taraf
Taraf Gazetesi, 20 Ocak 2010 tarihli “Türkiye’yi ‘Balyoz’la ezeceklerdi” haberinde Çarşaf ve Sakal kodlu eylem planlarının var olduğu iddiasında bulundu. 

Beş bin sayfaya ulaşan Balyoz darbe planı iddianamesinde, Fatih ve Beyazıt camilerinde bomba patlatılması, Türkiye’de sıkıyönetim ilan edilmesinin sağlanması, Yunanistan hava sahası üzerinde bir Türk jetinin düşürülmesi, kamuoyunun galeyana getirilmesi ve darbe sonrası önceden ismi belirlenen kişilerin tutuklanması gibi planların var olduğu iddia edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), konu ile ilgili yaptığı açıklamada 5-7 Mart 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilen Plan Seminerinde “giderek tırmanan bir gerginlik dönemini kapsayan bir senaryo” konu edildiğini doğruladı, fakat darbe iddialarının asılsız olduğunu ifade etti.

Soruşturma

30 Ocak 2010 günü, Taraf gazetesi muhabiri Mehmet Baransu elinde bir bavul belgeyi  Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne telim etti. Balyoz davası için Mehmet Berk, Bilal Bayraktar ve Ali Haydar isimli savcılar görevlendirildi.

baran
30 Ocak 2010 günü, Taraf muhabiri Mehmet Baransu elindeki belgeleri bir bavul içerisinde Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne teslim etti.

Mehmet Berk’e Dair Kısa Bir Not

Savcı Berk, 2011 Türk futbolu şike davasının da savcılığını yapmıştır. 3 Temmuz 2011 tarihinde yapılan operasyonla halkın duyduğu bu büyük dava, Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından başlatılmıştır. Daha sonra dava Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk’e devredilmiş ve bu savcı operasyonları başlatmıştır. İddianameyi yazdıktan sonra dava Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan’a teslim edilmiştir. İlâveten Ermertcan, Emin Arslan’ın kendisine kumpas kurduğunu iddia ettiği isimler arasındadır.

Balyoz davasında iki yıllık bir yargılama sürecinin ardından 365 sanıktan 325’ine ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Cezanın kısa sürede verilmesi tartışmaların konusu oldu.

21 Haziran 2014 tarihli köşe yazısında Ruşen Çakır konu ile alâkalı olarak şunları kaleme aldı:

Türkiye gibi adaletin yavaş işlediği bir ülke için şaşırtıcı derecede hızlı sonuçlanmış bir davaydı Balyoz. Çünkü Ergenekon Davası’nda ilk kez kendini göstermiş olan emniyet-yargı-medya üçgeni bu sefer daha etkili bir şekilde devreye girmişti. İçine aldığı kişi ve kurumları hızla itibarsızlaştıran ve onlara bu dünyada cehennemi yaşan bu “Bermuda şeytan üçgeni” hiç tartışmasız Fethullah Gülen cemaatinin ürünüydü. Önce Cemaat’in emniyet içindeki bağlantıları deliller topluyor, bulamadıkları zaman deliller üretiyor; sonra bunları medyadaki uzantılarına servis ediyor; medyanın bunları haberleştirmesinin ardından (daha baştan her şeyden haberdar olan) savcılar harekete geçiyor; savcıların talimatıyla polis operasyon yapıyor; nihayet zanlıların büyük kısmı, “güvenilir” yargıçların nöbetlerinde tutuklanıyordu.

“Balyoz’da Kumpas” Soruşturması ve İlk İddianame

Balyoz davasında yargılanan sanıklara kumpas kurduğu iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında beş gazeteci hakkında iddianame hazırlandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 276 sayfalık iddianame Balyoz belgelerini yayınlayan Taraf Gazetesi çalışanları yer aldı. İddianamede tutuklu sanık Mehmet Baransu, Tuncay Opçin, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve Yasemin Çongar şüpheliler arasında zikredildi.

Genelkurmay ve askerler müşteki
İddianamede Balyoz davası sanıklarından emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Koramiral Kadir Sağdıç, emekli Tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu ile Albaylar, Ahmet Zeki Üçok, Hakan Büyük ve Nedim Ulusan müşteki olarak yer aldı.

Suç duyurusu üzerine başladı

17-25 Aralık operasyonlarının dönemin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın ‘milli ordumuza kumpas kuruldu’ sözlerinin ardından Genelkurmay harekete geçmişti.

Kaynaklar

Vatan – Balyoz Gülen Cemaatinin Başın(d)a Patladı

Al Jazeera – “Balyoz’da Kumpas” Soruşturmasında İlk İddianame 

 

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin