Anasayfa » Fenerbahçe nasıl ele geçirilmeye çalışıldı?
Kumpaslar

Fenerbahçe nasıl ele geçirilmeye çalışıldı?

Zekeriya Öz tarafından başlatılan şike operasyonunda birçok aktif yönetici ile futbolcu gözaltına alındı. Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’ye yönelik şike operasyonunu FETÖ'nün gerçekleştirdiğini söyleyerek, kendisini Ergenekon Davasından içeri alamadıklarını, bu sebeple şike davasını uydurduklarını ileri sürdü. Şike davasında görev alan hakim ve savcıların FETÖ'cü oldukları ortaya çıktı.

FETÖ, geniş kitlelere ulaşması açısından futbolu önemli bir fırsat olarak gördü. Milyonları peşinden sürükleyen kulüpler bu cazibeleriyle örgütün radarına girdi. Ancak örgütün Fenerbahçe’ye sızmakta büyük zorluk yaşadığı, bizzat Fetullah Gülen tarafından dile getirildi.

Ele geçiremediği kurumları hukuki görünümlü kumpas operasyonlarıyla dizayn eden FETÖ, bu minvalde “futbolda şike” soruşturmasını başlattı.

Fenerbahçe’nin şampiyon olduğu 2010-2011 sezonuna ilişkin bazı müsabakalarda şike yapıldığı ve teşvik primi verildiği iddiası üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 3 Temmuz 2011 günü Aziz Yıldırım’ın da aralarında olduğu bazı spor kulüplerinin yöneticileri ile futbolcuları gözaltına alındı.

Özellikle Aziz Yıldırım üzerine yoğunlaşan operasyonla Fenerbahçe’nin kontrol altına alınması hedeflendi. Nitekim Fetullah Gülen’in avukatı, diğer tutuklu sanıklara “Aziz Yıldırım’ı verin, akşama evdesiniz.” denildiğini itiraf etti.

FETÖ’cü savcılar sahnede

3 Temmuz 2011 tarihinde yapılan operasyon FETÖ firarisi eski savcı Zekeriya Öz tarafından başlatıldı. Dava daha sonra FETÖ firarisi eski savcı Mehmet Berk’e devredilirken operasyonları da bu isim başlattı.

İddianamenin yazımının ardından ise dava bu kez FETÖ tutuklusu eski savcı Ufuk Ermertcan’a teslim edildi. Ermertcan, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılama sırasında görev yaptı.

“Toplumsal kaos” provası

FETÖ’cü savcılar tarafından başlatılan şike operasyonuyla Fenerbahçe’nin kontrol altına alınması ve Türk futbolunun dizayn edilmesinin ötesinde, taraftar gruplarının kışkırtılması da hedeflendi. Böylece örgüt tarafından Gezi benzeri toplumsal kaos olaylarının fitillenmesi planlandı.

Bu doğrultuda FETÖ’nün bu minvalde provoke ettiği Fenerbahçeli taraftarlar, kitlesel eylemlere girişti. Örgüt üyesi polis müdürleri stadyumda biber gazı sıkılmasına varan talimatlarıyla taraftarları alabildiğine kışkırttı.

Kumpasın medya ayağının “algı üssü” konumunda ise Zaman gazetesi yer aldı. FETÖ tetikçileri, Zaman gazetesinde kurgulanan senaryolara kamuoyunun inandırılması görevini üstlendi.

Fenerbahçe camiası direndi

Fenerbahçe camiası, FETÖ’ye taviz vermeyen Aziz Yıldırım’ın arkasında kenetlenerek operasyonu püskürtmeyi başardı. Şike kumpası, örgütün kirli suç dosyalarından biri olarak tarihteki yerini aldı.

Kategoriler