Kumpaslar

Alaaddin Kaya ve Zaman Gazetesinin Ele Geçirilmesi

Fethullah Gülen, adamlarından Alaaddin Kaya üzerinden kurduğu oyun ile Zaman gazetesini ele geçirdi.

Fethullah Gülen, adamlarından Alaaddin Kaya üzerinden kurduğu oyun ile Zaman gazetesini ele geçirmiş, bu sayede FETÖ muhafazakar kesim üzerinde etki kuracağı ve operasyonel haberler yapacağı etkili bir basın organına sahip olma imkânını elde etmiştir.

Alaaddin Kaya, Zaman gazetesinin kurucu iki patronundan biri.  Kaya’nın Fethullah Gülen’le ilişkisi gazetenin ilk kurulduğu yıllarda biliniyordu. Bu ilişkinin daha da derinleşmesi, Kaya’nın Zaman gazetesinin Fethullah Gülen’e devrinde oynadığı rolle oluyor.

1
Alaaddin Kaya

Zaman gazetesi üç ortakla kuruldu. Fethullah Gülen’e yakın olan Alaaddin Kaya, Necati Aktülün ve İhsan Arslan (fotoğraf). Arslan, iki dönem AK Parti milletvekilliği yaptı. Şu anda AK Parti Ankara milletvekili olan Mücahit Arslan’ın babası. Köklü bir aile. Cemaatle alakaları yok.

Screenshot_1
İhsan Arslan

Fotoğraftaki, Zaman gazetesinin ilk sayısı 3 Kasım 1986’da çıkıyor. Henüz kuruluşunun üzerinden 1 sene geçmeden, Alaaddin Kaya İhsan Arslan ile anlaşarak zaten zarar etmekte olan gazetenin hisselerinin tamamını satın aldı. Tabi bu satın alma Fethullah Gülen adın gerçekleşiyor ve finansı örgütten geliyordu.

Screenshot_2
Zaman Gazetesi’nin ilk nüshası

Alaaddin Kaya gazetenin tek patronu olduktan sonra çalışanları ile yazılı bir sözleşme yaptı. Sözleşmeye göre gazetenin yayın politikasını Fehmi Koru, Nabi Avcı, Mehmet Doğan, Adnan Tekşen ve Ali Bulaç’dan oluşan yayın kurulu karar verecekti. Yayın kurulu ile gazete sahibi arasında bir ihtilaf çıktığı taktirde ise gazete sahibinin belirleyeceği bir hakeme gidilecekti ve onun kararına uyulacaktı. Alaaddin Kaya’nın hakem olarak belirlediği kişi Fethullah Gülen’di. Alaaddin Kaya gazeteyi ele almasından kısa süre sonra gazeteyi İstanbul’a taşıma kararı aldı. Yayın kurulunun karşı çıkması üzerine sözleşme gereği hakeme gidilse de, Fethullah Gülen yayın kuruluyla görüşme bile yapmadan Kaya’yı haklı buldu. Bunun üzerine bir tasfiye başladı ve gazeteden Fethullah Gülen’e bağlı olmayan gazeteciler uzaklaştırılarak yerine örgütle ilişiği olan stajiyerler ve yazarlar getirildi. Gazetenin o yıllarda çalışanı bu yeni yazarların çoğunlukla İzmir’den geldiğini söylemekte.

Screenshot_5
Zaman Gazetesi’nin Bahçelievler’deki merkez binası

Alaaddin Kaya’ın Gülen’e hizmetleri yalnızca Zaman Gazetesi’nin ele geçirilmesine yardımla sınırlı değil. Kaya, 90’lı yılların başında Fethullah Gülen adına Hilton Oteli’nde Çeçen lideri Maşadov ile bir görüşme yapmıştır.

masadov
Çeçen lideri Maşadov

Kaya, 1998’de bir Milli Güvenlik Kurulu toplantısından önce dönemin Başbakanı Ecevit ile MGK ile ilgili Fethullah Gülen adına görüşme yaptı.

Screenshot_6
Eski Başbakan Bülent Ecevit

28 Şubat sürecinde, dönemin Genelkurmay Başkanı Çevik Bir ile Fethullah Gülen adına görüşüp, devletin istemesi halinde örgüte bağlı tüm okulları Milli Eğitim Bakanlığına devredebileceklerini söyleyen kişi de Alaaddin Kaya’ydı.

7
28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı Çevik Bir.

Çok konuşulan Fethullah Gülen’in Papa’yı ziyaretinde Gülen’in yanındaki isim ise yine Zaman Gazetesinin örgüte geçmesinde rol oynayan Alaaddin Kaya’ydı. Kaya o buluşmada Papanın da elini öpüyor.

ad3c466ffdda1bdd73739ec458545c80
Alaaddin Kaya Papa’nın elini öpüyor

Alaaddin Kaya şu an FETÖ üyesi olmaktan aranmakta ancak hakkında verilmiş tutuklama kararına rağmen bulunamamaktadır. Kaya, örgütle ilgili dosya hazırlanmaya başlanmasının ardından savcılığa örgütten ayrıldığına dair dilekçe verdi. Dilekçede FETÖ’nin bir cemaat değil terör örgütü olduğunu kabul etti.

Screenshot_7
Alaaddin Kaya’nın FETÖ’den ayrıldığını belirttiği savcılık dilekçesi.

Kaynaklar:

Zaman – Zaman Gazetesi Eski Sahibi Sessizliğini Bozdu

Radikal – Nabi Avcı: Ben Zaman Gazetesinin Kurucularındanım

Haber7 – Alaattin Kaya: Hala Rahat Uyuyamıyorum

HaberTürk – Ekrem Dumanlı İçin Yakalama Kararı

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Takip edin