Anasayfa » Kozmik Oda İhaneti
Kumpaslar

Kozmik Oda İhaneti

İsimsiz gelen “Bülent Arınç’a suikast düzenlenecek” iftirası ardından açılan dava bahane edilerek, devletin en önemli sırlarının saklandığı Kozmik Oda’ya girildi ve buradan bilgiler alındı.

Genelkurmay Başkanlığına bağlı Seferberlik Tetkik Kurulundaki mühürlü kozmik odada seferberlik, savaş ya da işgal durumlarına karşı devletin en yüksek stratejileri yer alıyor. Yüz ve parmak izi tanıyan, çok haneli şifrelerle açılan kozmik odaya giriş için çok sınırlı personelin yetkisi bulunuyor. FETÖ, yarım asırlık devlet sırlarının yer aldığı kozmik odada 20 gün boyunca arama yaparak en mahrem bilgileri ele geçirdi.

Kamuoyu nasıl hazırlandı?

“Kozmik oda” ihaneti, 19 Aralık 2009 günü Bülent Arınç hakkında suikast iddialarının medyaya servis edilmesiyle başladı. FETÖ, suikast iddiasıyla Genelkurmay Başkanlığında bulunan kozmik odada 20 gün boyunca arama yaptı. Devletin savaş planlarına ilişkin devlet sırrı niteliğindeki veriler FETÖ’nün eline geçti. Ülkenin milli menfaatleri ve güvenliği tehlike altına girdi.

Arınç’a suikast iddiası ise “FETÖ kurmacası” çıktı:

  • Şüphelilerin üzerlerinde ya da araçlarında suçu işlemeye yönelik hiçbir malzeme bulunamadı.
  • Arınç’ın evinin krokisi olduğu öne sürülen kâğıdın bir bilgisayar tamircisinin adresine ait olduğu saptandı.
  • Suikast ihbarının yapıldığı 19 Aralık 2009 günü Bülent Arınç’ın Manisa’da olduğu belirlendi.

Kozmik odaya hangi FETÖ’cüler girdi?

Mustafa Bilgili: “Kozmik oda” soruşturmasını yürüten savcı. Darbe girişiminin ardından kayıplara karıştı ancak 9 Kasım 2016 günü sahte kimlikle yakalandı.

Kozmik oda savcısı FETÖ tutuklusu Mustafa Bilgili

Kadir Kayan: Kozmik odada arama yapan hâkim. CD, dosya ve hard diskten oluşan devletin en gizli belgelerini dışarı çıkarttı. 2005 yılında örgüt elebaşı Fetullah Gülen’e yönelik açılan davada beraat kararı verdi. Darbe girişiminin ardından firar etti.

“Kozmik oda” hâkimi FETÖ firarisi Kadir Kayan

Muharrem Köse: FETÖ’cü hâkim ve savcıların kozmik odada arama yapmasını sağlayan Genelkurmay Adli Müşaviri. 15 Temmuz’dan sonra tutuklandı, darbe girişiminin planlayıcılarından olduğu tespit edildi.

FETÖ tutuklusu Albay Muharrem Köse

FETÖ belgeleri nasıl kaçırdı?

TÜBİTAK çalışanları Burak Akoğuz ve Ebubekir Yalçınkaya, bilirkişi sıfatıyla “kozmik oda” belgelerini inceledi. Akoğuz ve Yalçınkaya’nın, devlet sırrı niteliğindeki belgelerin kopyalarını verdiği TÜBİTAK çalışanı ve bilirkişi belgeleri Pensilvanya’ya kaçırdı. TÜBİTAK çalışanları Ünal Tatar, Burak Akoğuz ve Ebubekir Yalçınkaya’nın ByLock kullanıcısı olduğu ortaya çıktı.

Kozmik oda belgelerini Pensilvanya’ya kaçıran firari TÜBİTAK görevlisi Ünal Tatar

Devlet sırlarını kaçıran bilirkişileri dönemin TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Hasan Palaz’ın seçtiği belirlendi. Kozmik oda belgelerini incelemek üzere FETÖ’cüleri görevlendiren Palaz’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı dönemindeki çalışma ofislerine dinleme cihazı yerleştiren isimdi. Yurt dışına firar eden Hasan Palaz hakkında kırmızı bülten çıkarıldı.

15 Temmuz’a hazırlıktı

FETÖ, devletin savaş planlarını deşifre ederek Türkiye’nin milli güvenliğini zayıflatmaya çalıştı. Nitekim 15 Temmuz’da işgal girişiminde bulunan örgüt, “kozmik oda” ihanetiyle devletin göstereceği refleksin önüne geçmeyi planladı.

Kaynaklar:

Vatan – Kozmik Oda’dan Hangi Belgeler Çıktı?

Odatv – En Derin Sırları Bilen Hakim Kim?

Kategoriler