Anasayfa » ‘Kozmik Oda’ bilirkişileri ByLock kullanıcısı çıktı
FETÖ'de Bugün

‘Kozmik Oda’ bilirkişileri ByLock kullanıcısı çıktı

Eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddialarıyla başlatılan ve kamuoyunda “Kozmik Oda” olarak bilinen soruşturma sırasında Genelkurmay Başkanlığı Seferberlik Bölge Başkanlığından alınan devlet sırrı niteliğindeki dijital verilerin incelenmek üzere teslim edildiği bilirkişilerin ByLock kullandıkları belirlendi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, “Kozmik Oda” soruşturmasında Türk Silahlı Kuvvetleri personeline FETÖ üyelerince kumpas kurulduğu gerekçesiyle 121 kişi hakkında iddianame hazırladı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer ile darbe girişiminin ardından TSK’dan ihraç edilen ve tutuklanan eski Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse’nin yanı sıra dönemin terörle mücadele ve istihbarat şubelerinde görevli çok sayıda emniyet personeli şüpheli olarak yer aldı.

İddianamede, 19 Aralık 2009’da eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast düzenleneceği ihbarı üzerine meslekten ihraç edilen Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili’nin yürüttüğü “Kozmik Oda” soruşturmasında TSK personeline kumpas kurulduğu bilgisine yer verildi.

Burak Akoğuz ve Ebubekir Yalçınkaya bilirkişi olarak görevlendirildi

Eski savcı Bilgili’nin, soruşturmada ele geçirilen dijital materyallerin incelenmesi amacıyla TÜBİTAK’a başvurarak 2 bilirkişi görevlendirilmesi talebinde bulunduğu belirtilen iddianamede, dönemin TÜBİTAK BİLGEM Başkanı ve halen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çalışma ofislerine dinleme cihazlarının yerleştirilmesine ilişkin davanın firari sanığı olan Hasan Palaz’ın, Burak Akoğuz ve Ebubekir Yalçınkaya’yı bilirkişi olarak görevlendirildiği ifade edildi.

Dijital materyallere ait hafıza kartlarının, 30 Aralık 2013’te imajlarının çıkartılarak bilirkişiler Akoğuz ve Yalçınkaya’ya teslim edildiği kaydedilen iddianamede, 16 Mart 2013’te savcı Bilgili’ye verilen “1,5 terabaytlık imaj hard disk” ile 18 Eylül 2013’te Bilgili tarafından Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığında yapılan aramada alınan “silinebilir CD-RV, flash disk, hafıza kartı, fotoğraf makinesi ve içindeki hafıza kartının” bilirkişilerce incelenmesi sırasında “ikinci kez imajının alındığı” bildirildi.

Bilirkişilerce incelenen dijital materyallerin, 20 Mart, 28 Nisan ve 2 Mayıs 2014’te bilirkişi Akoğuz tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına teslim edildiği vurgulanan iddianamede, Genelkurmay Başkanlığında muhafaza altındayken 16 Mart 2013’te Bilgili tarafından yapılan aramada teslim alınan ve içerisinde devlet sırrı niteliğinde bilgi ve kayıtlar bulunan hard diskin teslim alındığı gün ve devamındaki 17 Mart ile 21 Mart tarihlerinde kopyalama işlemine tabi tutulduğu aktarıldı.

Bilirkişiler ByLock kullanıcısı çıktı

Hakkında dava açılan 121 sanıktan 54’ünün FETÖ’nün şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu vurgulanırken dijital materyalleri inceleyen bilirkişiler Yalçınkaya ve Akoğuz’un da ByLock kullanıcıları arasında yer aldığı öne çıkarıldı.

Öte yandan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında ayrı bir dava açılan ve yargılamasına Yargıtay 16. Ceza Dairesinde devam edilen eski savcı Bilgili’nin de ByLock programını kullandığı tespit edilmişti.

Kaynak: AA

Kategoriler