Anasayfa » “Kontrollü darbe, FETÖ’nün ABD’deki ağababalarının söyleminin tekrarıdır”
FETÖ'de Bugün

“Kontrollü darbe, FETÖ’nün ABD’deki ağababalarının söyleminin tekrarıdır”

1986 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerindeki FETÖ yapılanmasının askeri okullara giriş sınavlarının sorularını çaldığını ortaya çıkaran ve FETÖ’cü askerlerin listesini hazırlayan emekli Hâkim Albay Ahmet Zeki Üçok önemli açıklamalarda bulundu. Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmekte olan 15 Temmuz çatı davasını ilk günden beri takip eden Ahmet Zeki Üçok, “FETÖ’nün Türk Silahı Kuvvetleri içerisindeki en üst düzey komuta kademesi yargılanıyor. Bunlar hem Türk Silahlı Kuvvetlerini çok iyi biliyorlar hem de örgütün içinde yıllarca bulunmalarından dolayı örgüt yapısını çok iyi biliyorlar. Bu nedenle bu davanın çok iyi izlenmesi gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Üçok, “İddianameleri okumuşsunuzdur. Partigöç (Genelkurmay eski Personel Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç), bu darbenin en önemli kişilerinden birisi ve diyor ki ‘Yurtta Sulh Konseyi açıklamasını bize CD ile ikinci başkan verdi.’ Yine Akın Öztürk’ü hatırlayın, ‘Ben Genelkurmay Başkanının talimatıyla Akıncı Üssü’ne gittim.’ dedi. Yine Alakuş (eski Kurmay Albay Fırat Alakuş) var biliyorsunuz; ‘Ben bizzat emri Aksakallı generalden (Zekai Aksakallı) aldım.’ dedi. Yani şimdi bu darbeyi FETÖ yapmadı da kim yaptı? İfadelerinde ne diyorlar; ‘Bu darbeyi kim yapmış olabilir?’ diye soruyor hâkim? Diyorlar ki ‘TSK’nın içerisinde Cumhurbaşkanından nefret eden, AK Parti iktidarından hoşnut olmayan Atatürkçüler, Kemalistler, MHP’liler, solcular yapmış olabilir.’ Burada da şuna vurgu yapıyorlar; TSK’nın 1960, 1970, 1980’den bu yana gelen bir darbe geçmişi var. Bunu da ortaya koyarak ’15 Temmuz’u Fetullahçılar yapmadı. TSK içerisinde eski geleneği sürdüren bir grup subay var, bir araya geldiler ve yaptılar. Bizim bu darbe ile ilgimiz yok. Ben FETÖ’cü değilim, hatta FETÖ ile mücadele ettim, benim FETÖ ile hiçbir ilgim yok.’ Buradaki amaçları bu darbeyi Fetullah Gülen yapmadı söylemini ortaya koymak.” yorumunu yaptı.

“Kontrollü darbe” iftirasına da değinen Üçok, “Bu tamamen FETÖ’nün ABD’deki ağababalarının ortaya sürdükleri söylemin tekrarıdır. O yüzden de bu üst akıl, ABD’deki istihbarat birimlerinin, Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yapılmaya çalışan bu darbeyi yok saydırmak adına ileriye sürdüğü bu tezlere lütfen ne siyasetçi ne basın ne de bir başkası alet olmasın. Bunun FETÖ’nün darbesi olduğunu bütün ülke olarak biz kabullendik. Bu kişilerde kabullensinler.”

Kaynak: Star

Kategoriler