Anasayfa » Karar yazarı Taşgetiren’den tepki çeken FETÖ savunması
Özel Haber

Karar yazarı Taşgetiren’den tepki çeken FETÖ savunması

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, FETÖ’den “cemaat” olarak bahsettiği skandal yazıda, örgütle bağlantılı kişilerin kamu görevinden ihraç edilmesini “infaz” olarak değerlendirdi.

Yeni Adli Yıl açılışını değerlendiren Taşgetiren, “Olağanüstü dönemlerin hukukundan kurtulmak” başlıklı yazısında FETÖ savunuculuğunu üstlendi. 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından FETÖ’ye yönelik gerek savcılık iddianamelerinde gerekse mahkeme kararlarında kullanılan “silahlı terör örgütü” gerçeğini görmezden gelirken 15 Temmuz’la birlikte FETÖ’nün “silahlı örgüt” kapsamına girdiğini öne sürdü.

Örgüt üyesi olan herkesin suçlu olmadığını iddia eden Taşgetiren, “Cemaat’in çok geniş bir insan topluluğu ile ilişki kurmuş olması tabii bir durum. Darbe girişiminden kim sorumlu tutulacak? Cemaatin ilişki alanına giren herkes bir şekilde darbe ile bağlantılanıp cezalandırılacak mı? İltisak, irtibat, terör örgütü üyesi olmadığı halde örgüte yardım etme… Terörle mücadele yasasında yer alan bu maddeler artık ‘silahlı terör örgütü’ diye nitelenen ‘Cemaat’ özelinde nasıl uygulanacak?” diyerek örgüt üyeliğini normalleştirmeye gayret etti .

Bununla yetinmeyen Taşgetiren, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL kapsamında kamudan ihraç edilen örgüt üyelerini şu ifadelerle aklamaya çalıştı: “Mesela olağanüstü hal ilan edilir edilmez 50 bini aşkın insanın devletteki görevine son verildi. Bu bir “infaz”dı. Ama yargı süreci arkadan gelecek bir infazdı.

Kaynak: KARAR

Kategoriler