Anasayfa » İngiltere’de FETÖ rüşveti deşifre oldu
FETÖ'de Bugün

İngiltere’de FETÖ rüşveti deşifre oldu

ingiltere-feto-iltica
İngiltere'de FETÖ rüşveti

İngiltere’de medyayı bir süredir Prens Andrew’in rüşvet aldığı iddialarıyla meşgul ediyor. İsmi son dönemlerde cinsel taciz skandallarıyla anılan York Dükü Prens Andrew’ın rüşvet aldığı ismin ise FETÖ bağlantılı olduğu tespit edildi. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre Prens Andrew, FETÖ tutuklusu İlhan İşbilen’in eşi Nebahat Evyap İşbilen’den 750 bin sterlin rüşvet aldı. İşbilen’in İngiliz pasaportu alabilmek için rüşvet verdiği iddia ediliyor. Gazetenin ilk sayfasında manşet olan habere göre, bu rüşvete aracı olan kişi ise bir dönem Goldman Sachs’ta bankacılık yapan FETÖ’cü Selman Türk. Türk, FETÖ’nün İngiltere’deki önemli finans sorumluları arasında. İngiltere’de rüşvet skandalıyla anılan Andrew’ın, Türk’ten 1 milyon sterlinlik ödeme aldığı da iddialar arasında yer alıyor.

ingiltere-feto-iltica

İngiltere’de FETÖ bağlantılı Selman Türk rüşvete aracı oldu

76 yaşındaki Nebahat Evyap İşbilen, York Dükü’ne 750 bin sterlinlik (yaklaşık 14 milyon TL) değerindeki parayı “bağış” adı altında rüşvet gönderdi. İddiaya göre, İşbilen’in Türkiye’de hakkında açılan soruşturmadan kaçabilmek için İngiliz pasaportu almak istiyordu. Kendisine yardımcı olması için Selman Türk vasıtasıyla Prens Andrew’a rüşvet verdi. Ancak daha sonra İşbilen, Türk’ün kendisini dolandırdığını ileri sürerek İngiltere’de dava açtı. Olay, Prens Andrew’ın Kasım 2019’da St James Sarayı’nda düzenlediği “Pitch@Palace” isimli yatırım yarışmasının ardından yaşandı. Etkinlikte, “Heyman Al” isimli dijital bankacılık şirketine “Halkın Seçimi” isimli ödül verildi. Şirketin kurucusu ve CEO’su olan Selman Türk, bu etkinlik ile Prens Andrew ile yakın iletişime geçti. Mahkeme kayıtlarına göre, etkinlikten tam 9 gün sonra, 15 Kasım 2019’da Prens Andrew’ın kişisel hesabına İşbilen tarafından 750 bin sterlinlik bir para girişi gerçekleşti. İşbilen’in iddiasına göre, İngiliz pasaportu alabilmek için ödeme Türk aracılığıyla rüşvet olarak yapıldı. İngiliz Daily Telegraph ve Daily Mail gazeteleri ise Prens Andrew’ın 750 bin sterlinlik bu ödemeyi daha sonra iade ettiğini yayınladı. “Heyman Al” ise, FETÖ’nün Londra’daki bankası olarak faaliyet gösteriyor.

ingiltere-feto-iltica
Selman Türk

Selman Türk ve ailesinin FETÖ bağlantıları

İngiltere’de rüşvet olayında aracı olduğu iddia edilen Selman Türk, Londra’da kurulan Heyman isimli FETÖ’cü bankanın başında. Selman Türk’ün ayrıca aile üyelerinin arasında FETÖ bağlantılı olmayan isim yok. Kırmızı liste ile aranan FETÖ’cü Cemal Türkün yeğeni, ayrıca yurt dışındaki FETÖ okullarından sorumlu imam Süleyman Türk’ün oğlu. Örgütün Konya’daki doktorlar imamı olan Süleyman Türk’ün kardeşi Mehmet Türk ise Türkiye’deki himmetleri yurt dışına aktarmakla görevli. Selman Türk’ün amcası Cemal Türk ise örgüt içerisinde kritik bir göreve sahip: FETÖ’nün mahrem imamlarını yetiştirmekten sorumlu mahrem imam.

 

 

 

Kategoriler