Anasayfa » İçişleri Bakanlığı ihraç edilen FETÖ’cü sayısını açıkladı
FETÖ'de Bugün

İçişleri Bakanlığı ihraç edilen FETÖ’cü sayısını açıkladı

icisleri-bakanligi-personel-alimi
İçişleri Bakanlığı FETÖ ihraç

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Bakanlık Konferans Salonu’nda “Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı” yaptı. Toplantıda konuşan Çataklı, İçişleri Bakanlığı‘ndan toplamda 49 bin 13 kişinin ihraç edildiğini duyurdu. Bugüne kadar 2 şekilde ihraç gerçekleştiğini açıklayan Çataklı, KHK’lar ile yapılan ihraçlar ve idari işlemlerle yapılan ihraçlar olarak iki tür ihraç olduğunu belirtti. KHK ile ihraç edilenlerin sayısını 37 bin 934 olarak açıklayan Çataklı, idari işlemlerle ise 11 bin 79 kişinin ihraç edildiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı’ndan toplam 49 bin 13 çalışanın ihraç edildiğini söyleyen Çataklı, “FETÖ ile mücadelemiz bugüne kadar olduğu gibi son FETÖ’cü ayıklanana kadar sürecek.” ifadelerini kullandı. 

İçişleri Bakanlığı toplam 49 bin 13 kişiyi ihraç etti

İsmail Çataklı, İçişleri Bakanlığı koordinesinde yürütülen iç güvenlik operasyonları kapsamında 2022 Temmuz ayında PKK’ya yönelik kırsal alanda 11’i büyük, 25’i orta çaplı olmak üzere toplam 12 bin 377 operasyon yapıldığını söyledi. Çataklı, tüm terör örgütlerinin şehirlerde faaliyet yürüten hücre yapılanması ve iş birlikçilerine yönelik 728 operasyon yapıldığını aktardı. Konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Bu operasyonlarda aralarında 2’si gri, 4’ü turuncu ve 1’i mavi kategoride aranan teröristlerin de bulunduğu 10’u ölü, 44’ü sağ, 14’ü teslim toplam 68 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Etkisiz hale getirilen teröristlerden 56’sı PKK/KCK, 11’i DEAŞ, 1’i sol terör örgüt mensubudur. Ayrıca, Temmuz ayı içerisinde terör örgütlerine yardım ve yataklık yaptığı, örgütlerle irtibatlı olduğu değerlendirilen bin 141 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan 367’si PKK/KCK, 594’ü FETÖ, 136’si DEAŞ, 44’ü sol terör örgüt mensubudur. Gözaltına alınanlardan ise, 74’ü PKK/KCK, 114’ü FETÖ, 23’ü DEAŞ, 8’i sol terör örgütleri mensubu olmak üzere 219 kişi tutuklanmıştır.”

icisleri-bakanligi-personel-alimi
İsmail Çataklı

Çataklı, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

“Bir KHK’lar ile ihraçlar oldu, bir de idari işlemlerle ihraçlar oldu. KHK’lar ile 37 bin 934 kişi, idari işlemlerle 11 bin 79 kişi olmak üzere toplam 49 bin 13 İçişleri Bakanlığı çalışanı ihraç edildi. Bunlar içerisinde Mülki İdare Amirleri, Jandarma, Emniyet, Sahil Güvenlik, AFAD, Göç İdaresi, Belediye personelleri var. Mülki İdare Amirlerinden bin 800, Jandarma’da 8 bin 523, Emniyette 35 bin 112, Sahil Güvenlikten 690 kişi ihraç edildi. Toplam ihraç sayısı ise 49 bin 13. FETÖ ile mücadelemiz bugüne kadar olduğu gibi son FETÖ’cü ayıklanana kadar sürecek” şeklinde konuştu. 

KAYNAK: SABAH

Kategoriler