Anasayfa » Henri Barkey FETÖ elebaşıyla görüştüğünü itiraf etti
FETÖ'de Bugün

Henri Barkey FETÖ elebaşıyla görüştüğünü itiraf etti

henri-barkey-atlantic-eksi-twitter
Eski CIA Danışmanı Henri Barkey

Eski CIA Danışmanı Henri Barkey, TELE 1 kanalına konuk oldu. Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) gerçekleştirdiği darbe girişiminde yer almakla suçlanan ve hakkında yakalama kararı bulunan Barkey, FETÖ ve 15 Temmuz’a ilişkin açıklamalar yaptı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le görüştüğünü itiraf eden Barkey, konuştuklarını hatırlamadığını ileri sürdü. Kendisine 15 Temmuz’da neden İstanbul’da olduğu sorulan Barkey, aylar öncesinden hazırlanan bir konferans için tesadüfen İstanbul’da bulunduğunu iddia etti. 15 Temmuz’u FETÖ’nün gerçekleştirip gerçekleştirmediğine yönelik düşüncesi sorulan Barkey, “Siz 200 general ve amiralin FETÖ’cü olduğuna inanıyor musunuz?” şeklinde cevap verdi.

15 Temmuz’da tesadüfen İstanbul’daydım

Merdan Yanardağ, Eski CIA Danışmanı Henri Barkey’e, 15 Temmuz’da neden İstanbul’da olduğunu sordu. Barkey, soruya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Büyükada’daki konferansın hazırlanışı aylar sürdü. Bu konferans Orta Doğu’daki ülkelerin Obama’nın İran anlaşmasına reaksiyondu. Orta Doğu’dan insanları Washington’a getirmek yerine İstanbul’a getirdim”

Kendisi hakkında hazırlanan iddianameden rahatsız olduğunu dile getiren Barkey:

“Bu iddianame benim akademik kariyerimi zedeledi. Ayrıca Türkiye’den kimse benimle konuşmuyor. Korkuyorlar. Akademik kariyerim zedelendi. Çok çekiyorum bu yüzden” şeklinde konuştu.

“Fetullah Gülen ile bir kere görüştüm”

Eski CIA Danışmanı Henri Barkey, Fetullahçı Terör Örgütü ile ilişkisi olduğuna yönelik sorulara yanıt verirken FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile görüştüğünü de itiraf etti. Barkey, şu ifadeleri kullandı:

“Cemaat bir zamanlar çok saygın bir örgüttü. Erdoğan’ın kendisi o cemaatle çalıştı. Bir de ona sorun. Ben bir araştırmacıyım, herkesle konuşurum. Bir kere Fetullah Gülen ile görüştüm, başka bir profesörle ziyarete geçtik. Aradan 30 sene geçti ne konuştuğumuzu hatırlamıyorum.”

Henri Barkey kimdir?

İstanbul doğumlu Henri Barkey, 2015-2017 yılları arasında Wilson Center’ın Ortadoğu Programı direktörü olarak çalıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Politika Planlama bölümünde Ortadoğu, Türkiye, Doğu Akdeniz ve istihbarat konularında görev yaptı. ABD bürokrasisinde “Türkiye uzmanı” olarak çalışan Barkey, uzun yıllar ABD’nin Ortadoğu ülkelerine yönelik istihbarat faaliyetlerinde kıdemli analist olarak faaliyet yürüttü. CIA’nın Ulusal İstihbarat Konseyi (National Intelligence Council) başkan yardımcılığı yapan Barkey, uzun yıllar CIA Türkiye istasyon şefi ve Orta Doğu masası şefi olarak çalıştı. FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in ABD’de ikamet etmesine ve Yeşil Kart (Green Card) almasına yardımcı olan Graham Fuller ile birlikte 1988’de “Türkiye’ni Kürt Meselesi” (Turkey’s Kurdish Question) adında ortak kitap yayınladı.

Henri Barkey hakkında, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirdiği darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı bulunuyor. İddianamede, Barkey’in 15 Temmuz darbe girişiminde rol aldığı ifade edilmişti.

 

Kategoriler