Anasayfa » Milli Banka Nasıl Batırılmaya Çalışıldı?
Özel Dosyalar

Milli Banka Nasıl Batırılmaya Çalışıldı?

Türkiye'nin Kuzey Irak ile petrol ve gaz rezervini dünyaya açması, ABD'nin ekonomi politikaları ile çelişti ve bunun üzerine ABD, FETÖ'yü kullanarak Halkbank üzerinden Türkiye'ye bir operasyon gerçekleştirdi.

Türkiye’nin Kuzey Irak ile petrol ve gaz rezervini dünyaya açması, ABD’nin ekonomi politikaları ile çelişti. Bunun üzerine ABD, FETÖ’yü kullanarak Halkbank üzerinden Türkiye’ye bir operasyon gerçekleştirdi.

Türkiye, Kuzey Irak’la petrol ve gaz rezervini dünyaya açma konusunda el sıkıştı. Transferde Halkbank merkez olacaktı. Ancak son iki ayda paranın ABD bankalarında tutulması yönünde girişimler yapıldığına dair haberler yayıldı. Petrol ve gazdan elde edilecek cironun yıllık 100 milyar doları bulabileceği belirtiliyordu. Ayrıca Hindistan’ın İran’a uluslararası yaptırımların başladığı günden beri 5 milyar euro borcu birikmişti. Hindistan Milli Petrol Şirketi, hem 5 milyar euroyu hem de gelecek tüm ödemeleri Halkbank üzerinden gerçekleştirmeyi planlandığını duyurdu.

Küresel ekonomik abluka nedeniyle İran, dünya ile ticaretini altın karşılığı sürdürmekteydi. Halkbank’ın bu alışverişteki rolü, aracı olmasıydı. Ticaret Halkbank üzerinden yapılıyordu. Türkiye’den bu ülkeye yönelik ihracat, Türkiye’nin dış ticaret açığını daraltmaktaydı. Halkbank’ın tamamen hukukî olan ve ambargo kuralları çerçevesinde tahakkuk eden aracılık statüsü, Amerikan ekonomisine eksi bakiye olarak yansıdı. Zira İran’la yapılan yasal alışveriş ve buna İran’ın Pakistan-Hindistan anlaşmasına aracılığı da eklenince ABD’nin, uluslararası ticaret sisteminde 100 milyar dolarlık gedik açılmasına neden olacaktı.

Piyasa çevrelerinde “para ajanı” olarak tanınan ABD Hazine Bakanlığı’nda terörizm ve ekonomik istihbarat sekreterliği görevini sürdüren David Cohen, Temmuz 2013’te ABD Temsilciler Meclisine bir rapor sundu. Bu rapor Halkbank’la ilgiliydi.

Cohen, raporunu okuduktan sonra Temsilciler Meclisine bir konuşma yaptı: “Sizi temin ederim, çok dikkatli bir şekilde dışarıdan İran’a kimlerin altın sattığına dair deliller buluyoruz.” ABD, ambargo bahanesiyle, emniyet ve yargı bürokrasisine sızan FETÖ’cüler üzerinden 17 Aralık operasyonuna girişti. David Cohen de operasyondan tam 48 saat sonra Türkiye’ye gelmişti.

ABD’li Vekiller Halkbank’a Yaptırım İstedi

Amerikan Kongresi’nin Temsilciler Meclisi kanadında, nükleer programından dolayı ABD tarafından İran’a uygulanan tek taraflı yaptırımlara rağmen Türkiye’nin Halkbank üzerinden İran’la ticareti artırdığı iddiasıyla, Türkiye aleyhine bir imza kampanyası başlatıldı. Türkiye ve İsrail arasında geçen ayki “özür diplomasisi” sonrası başlayan yakınlaşmanın aksamasının da etkisiyle, Washington’ın en güçlü lobi örgütlerinden İsrail yanlısı AIPAC’in önayak olmasıyla yürütülen kampanyaya 47 milletvekili destek verdi. Ve hem Dışişleri Bakanı John Kerry hem de Hazine Bakanı Jack Lew’a gönderilen bir mektupta “Sizden Halkbank’ın İran’a altın transfer edilmesindeki işlemlerini yaptırıma tabii faaliyet olarak ele almanızı istiyoruz” denildi.

The House of Representatives (Jan. 3 file photo).
Amerikan parlamentosu

Halk Bankası’ndan Operasyon Açıklaması

Halk Bankası Genel Müdürlüğü, 17 Aralık darbe girişimi sonrası ilk açıklamasını yaptı. Yapılan açıklamada İran’a yönelik yaptırımların gevşemesinden sonra Halkbank’ın hedefte olduğuna yer verildi. Açıklama şöyle devam etti:

“ABD, Kuzey Irak petrolünün parasının Halkbank’ta toplanmasına karşı çıkmış, aracı finans kurumunun ABD menşeli olması için bastırmıştı. Bu baskınla bankamız databasenden elde edilen Türk İş Dünyasına ilişkin veriler çok değerlidir ve korunması hayatidir. Ülkemizin ticari bilgilerini içeren bu verilerin korunması gerektiğini ve YABAN ELLER’e servis edilmemesi gereğini İHTAR ediyoruz! “

Özellikle Ülkemize yurtdışı misafir(!) lerin yoğun geldiği şu günlerde  Amerikan Hazine Bakanlığı analisti Jonathan Schanzer İran’la varılan anlaşmalardan en karlı çıkacak ülkenin Türkiye olduğunu açıklamıştır.

Jonathan Schanzer şu an ülkemizde bulunması kuşkuları arttıran bankamızı hedefleyen David Cohen in mesleki ortağıdır. “

Schanzer bir yazısında Bakan Zafer Çağlayan’ın ‘Yakında bütün Türk bankaları İran’la normal transferlere geçebilir’ sözüne dikkat çekmiştir.

jonathan-schanzer
Amerikan Ortadoğu uzmanı Jonathan Schanzer

Halkbank Neden Hedef Alındı?

17 Aralık darbe girişiminde asıl hedefinin Halkbank olması dikkat çekti. Halkbank’ın hedef seçilmesinin nedeni olarak Türkiye’nin İran ambargosunu delmesi ve Kürt bölgesi petrolünün paralarının Halkbank’ta birikecek olması öne sürüldü. Konu ile ilgili İsrail lobisi Türkiye aleyhine bir kampanya başlattı. ABD Temsilciler Meclisinde ise İran ile ticarete aracılık ettiği gerekçesiyle Halkbank suçlandı.

Halkbank’a yönelik operasyonun yankıları sürerken, İstanbul’a ilginç bir misafir geldi. Amerikan Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı David Cohen’in kimlerle görüşme yaptığı gizli tutuldu. İran’a dönük ambargonun mali açıdan delinmemesi amacıyla geçmişte Türkiye’ye çok sık gelen David Cohen’in Türk yetkililerle yaptığı tüm görüşmelerde Halkbank üzerinden İran’la sürdürülen doğalgaz ticaretinden duyulan rahatsızlığı aktardığı biliniyor.

İşte Halk Bankası’nı Hedef Yapan Adım

Türkiye ile Kuzey Irak arasında gerçekleşen dev petrol anlaşmasının önemli bir parçası olması beklenen Halk Bankası ile ilgili önemli bir detay ortaya çıktı. 17 Aralık Torba Operasyonu’nun doğrudan hedefi olan banka, Neçirvan Barzani’nin 27 Kasım’daki Türkiye ziyaretinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kuzey Irak arasında mutabık kalınan anlaşma metinlerinde yer aldı. Kuzey Irak, hesapların Halkbank’ta toplanmasını kabul etti.

david-cohen-
Amerikan Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen

ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen, Halkbank operasyonunun perde arkasından çıktı. “Para ajanı” akabinde CIA Başkan Yardımcılığı görevine atandı.

Hürriyet – ABD’li Vekiller Halkbank’a Yaptırım İstedi

Haber 7 – Halk Bankası’ndan Operasyon Açıklaması

A Haber – Halkbank Neden Hedef Alındı?

Star – ABD’nin Para Ajanı David Cohen Neden İstanbul’da?

Sabah – İşte Halk Bankası’nı Hedef Yapan Adım

Akşam – Halkbank‘a Girdi, CIA‘nin 2 Numaralı Koltuğunu Kaptı

Kategoriler