Anasayfa » Halkbank kumpas iddianamesini geri iade etti
FETÖ'de Bugün

Halkbank kumpas iddianamesini geri iade etti

ABD’nin Barış Pınarı Harekatı’nın ardından yeniden devreye soktuğu Halkbank kumpasına, banka yönetiminden tarihi bir cevap geldi. Banka, savcılığın gönderdiği kumpas iddianamesini kabul etmeyerek ABD’ye geri postaladı.

Barış Pınarı Harekatı ve masadaki hezimeti sonrası tamamı FETÖ’nün 17-25 Aralık darbe girişiminin dosyalarına dayanan Halkbank kumpasını aktif hale getiren ABD’ye karşı mücadele sürüyor. Bu bağlamda davanın hukuki olmadığını belgeleriyle ortaya koyan Halkbank yönetimi, kumpasın meşru olmadığını göstermek için kritik bir hamle yaptı. Banka, ABD New York Güney Bölge Başsavcılığı tarafından FedEx aracılığıyla gönderilen iddianameyi ABD ile Türkiye arasındaki sözleşmelerde bulunun hukuki tebligat şartına uygun şekilde gönderilmediği için kabul etmedi, ABD’ye geri gönderdi.

Berman görevden alınsın

Halkbank, kumpasa karşı bir adım daha attı.  Hukuk Firması King & Spalding’in avukatı Andrew Hruska, mahkemeye  gönderdiği son dilekçede, Hâkim Berman’ın Hakan Atilla’nın duruşmaları sırasında mahkeme içi ve dışındaki açıklamalarıyla tarafsızlığını kaybettiğini ifade ederek, Berman’ın davadan el çekmesini talep etti. Berman’ın FETÖ ile olan bağı tüm ayrıntılarıyla ifşa olmuştu.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler

Kategoriler