Anasayfa » FETÖ’nün TİB sorumlusunu FBI eğitmiş
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün TİB sorumlusunu FBI eğitmiş

FETÖ’nün kumpas merkezi haline dönüştürdüğü Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nı ele geçirmesinde kilit rol oynayan eski istihbaratçı Basri Aktepe’nin FBI tarafından özel olarak eğitildiği tespit edildi.

Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nin FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis cezasına çarptırılan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile Milli İstihbarat Teşkilatında (MİT) görev yapan eski istihbaratçı Basri Aktepe’ye yönelik gerekçeli kararında FETÖ’nün TİB’e nasıl ele geçirdiği detay olarak ele alındı.

FETÖ’nün altın nesil olarak adlandırdığı ihanet neslinin çekirdek kadrosunda yer alan Aktepe, 1987’de girdiği emniyet teşkilatının farklı birimlerinde görev yaptıktan sonra 2005’te kurulan TİB’e geçti ve 2011’e kadar burada kaldı. Bu tarihten sonra MİT’e geçen Aktepe, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra OHAL kapsamında yayımlanan 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edildi.

Aktepe, FETÖ’nün tepe yöneticileri ile de yakın irtibatı bulunan biri.  Firari FETÖ’cü Şerif Ali Tekalan, Aktepe’nin eşinin amcası üstelik, Akpete, örgütün “emniyet mahrem imamı” Kemalettin Özdemir’in devre mülkünde kalacak kadar örgütte aktif olan bir isim.  Kararda,  Aktepe’nin FBI’dan eğitim alan kadro içerisinde bulunduğu ve bu suretle emniyet istihbarat, TİB ve MİT’te buna ilişkin teknik birimlerin başına özel olarak getirildiği vurgulandı.  FETÖ, TİB’i ele geçirdikten sonra  Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, 17-25 Aralık darbe girişimi , MİT tırları ihaneti, Kozmik Oda gibi pek çok kumpasa kalkışmıştı. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) FETÖ’nün 15 Temmuz işgal girişiminden sonra kapatılmıştı.

Kaynak:AA

Kategoriler