Anasayfa » FETÖ’nün umut kapısı AİHM
Özel Dosyalar

FETÖ’nün umut kapısı AİHM

AYM’nin FETÖ’cü eski üyesi Alparslan Altan için hak ihlali kararı veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin aynı zamanda Bylock kullanıcısı olan eski hakime ilişkin itiraz başvurusu reddederek örgüt yöneticilerine umut verdi. 

Mahkemede ispatlı suçlarına rağmen “İnkar” yöntemini seçen, işkence yalanlarını ortaya atan, bağımsız yargılama yapılmadığı iddialarını savuran FETÖ’cülerin yaptığı hesap deşifre oldu. Buna göre FETÖ üyeleri önce yargılama sürelerini uzatacak, ardından demir parmaklıklar ardından çıkmak için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin yolunu tutacak.  

Bir de üstüne tazminat alacaklar

FETÖ’cülerin AİHM’deki planı ise cezaevinden çıkmanın yanısıra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni tazminata mahkum etmek.  AİHM bu noktada ilk örnek kararlarını Mart 2018’de FETÖ’cüler Mehmet Altan ve Şahin Alpay için vermişti. AİHM skandal kararında ikilinin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini değerlendirirken, hem Alpay hem de Altay’a 21 bin 500’er Euro tazminat ödenmesine hükmetmişti.

Dünyanın en barışçıl din adamı

AİHM’nin hak ihlali kararı verdiği Şahin Alpay, 15 Temmuz’dan önce şu hain sözlerle FETÖ elebaşını aklamaya çalışmıştı: “İddianamede Fethullahçı Terör Örgütü oldukları gerekçesiyle… Yahu Allah aşkına hangi terör ne olmuş? Ne şiddet uygulanmış? Fethullah Gülen’in şiddetle ne alakası var, ulan siz kimi kandırabilirsiniz? Fethulah Gülen dünyanın en barışçıl din insanı. İslam dünyasının en barışçıl din adamı. Siz kim oluyorsunuz? Fethullah Gülen’e terörist diyecek kadar kim oluyorsunuz siz? Utanın be!”

Darbeyi önceden biliyordu

Mehmet Altan ise 15 Temmuz darbe girişiminden kısa süre önce TSK’yı kast ederek “Onun ne zaman yüzünü çıkaracağı, nasıl çıkacağı belli değil” ifadesiyle darbeyi önceden bildiğini ortaya koymuştu.

AYM’deki kilit isimdi

FETÖ’cü hainleri umutlandıran bir diğer kararda 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanan, 4 Ağustos 2016’da ise meslekten ihraç edilen Anayasa Mahkemesi eski Başkanvekili Alparslan Altan ile ilgili hukuksuz karar oldu. AİHM, “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Altan için 16 Nisan 2019’da hak ihlali kararı verdi, Türkiye’yi 10 bin Euro tazminat cezasına mahkum etti. Bununla da yetinmeyen AİHM, Türkiye’nin FETÖ’cü Altan için yaptığı temyiz başvurusunu reddederek, FETÖ’ye can suyu oldu. Öte yandan Altan’ın “Selahattin” kod adıyla FETÖ’nün haberleşme programı olan ByLock’u kullandığı dile getirilmişti.

Abdullah Gül atamıştı 

Ayrıca FETÖ’den hüküm giyen Alparslan Altan, Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi’ne atanmış, Gül gelen eleştiriler karşısında “Kim ne derse desin, ben doğru yaptığıma inanıyorum” demişti.

Kategoriler