Anasayfa » FETÖ’nün Uludere Katliamı
Özel Dosyalar

FETÖ’nün Uludere Katliamı

28 Aralık 2011 akşamı Türk Hava Kuvvetlerinin, Şırnak’ın Uludere ilçesi yakınlarında Irak topraklarında F-16 savaş uçaklarıyla PKK’lı terörist olduğunu düşündüğü sivil bir gruba bombardıman gerçekleştirdi. Daha sonra yapılan soruşturmalarda grubu PKK'lı gibi gösteren sahte istihbarat raporlarını hazırlayan FETÖ'cüler ortaya çıktı ve katliamın bir FETÖ organizasyonu olduğu anlaşıldı.

28 Aralık 2011 akşamı Türk Hava Kuvvetlerinin, Şırnak’ın Uludere ilçesi yakınlarında Irak topraklarında F-16 savaş uçaklarıyla PKK’lı terörist olduğunu düşündüğü sivil bir gruba bombardıman gerçekleştirdi. Daha sonra yapılan soruşturmalarda grubu PKK’lı gibi gösteren sahte istihbarat raporlarını hazırlayan FETÖ’cüler ortaya çıktı ve katliamın bir FETÖ organizasyonu olduğu anlaşıldı.

28 Aralık 2011 akşamı Türk Hava Kuvvetlerinin, Şırnak’ın Uludere ilçesi yakınlarında Irak topraklarında F-16 savaş uçaklarıyla PKK’lı terörist olduğunu düşündüğü bir gruba bombardıman gerçekleştirdi. Bombardımanda hayatını kaybeden 34 Kürt kökenli vatandaşın Irak’tan Türkiye’ye mazot ve sigara getirmek için PKK’nın kullandığı yol üzerinden geçen sivil vatandaşlar olduğu anlaşıldı.

1
Uludere’de olay yerinden görüntü ve ölenlerin olay yerine gelen yakınları

Olay dünya basınında büyük yer buldu. BBC olayı “Hava saldırısı Kürt köylüleri öldürdü” şeklinde sundu. CBS “Cenazelerini traktörle taşıdılar” başlığını kullandı. Diğer medya kuruluşları haberi şu şekilde geçti:

CNN – Hava saldırısı Kürt köylülerini öldürdü.

Daily Mail – Kaçakçılar militan sanılarak öldürüldü.

The Wall Street Journal – Türk hava saldırısı Kürtleri vurdu.

Le Monde – Türk Hava Kuvvetleri Kürt köyünü bombaladı, 35 kişiyi öldürdü.

Liberation – 35 Kürt öldürüldü, ordu PKK ile kartıştırdık dedi.

2
Uludere’de yaşamını yitiren 34 kişinin cenazesi

Uludere soruşturmasını, Genelkurmay Askeri Savcısı Hakim Yarbay Ali Müjdat Eski yürüttü. Eski, “Askerler köylüleri terörist sanmış ve Türk Ceza Kanunu’ndaki cezasızlık gerektiren ‘hata’ya düşmüşler” diyerek takipsizlik kararı vermiş ve dosyayı kapattı.

3
Genelkurmay Askeri Savcısı Hakim Yarbay Ali Müjdat Eski

15 Temmuz darbe girişimi ardından Eski’nin Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse’nin ekibinde olduğu ortaya çıktı.

4
Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse

Eski’yi gördüğümüz bir başka yer de FETÖ’nün en somut ihanetlerinden olan MİT TIR’ları ile ilgili soruşturma. Eski, o dönemde Adana Başsavcılığı ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na yazılar yazarak, sivil savcılığın görevsizlik kararı vermesini ve bu yolla askeri savcılığa gönderilmesini istemişti.

5
MİT TIRları durdurulma olayından bir görüntü

Uludere’nin FETÖ bağlantısı bununla sınırlı değil. Olayla ilgili soruşturmanın iki numaralı şüphelisi Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Komutanı Korgeneral Yıldırım Güvenç 15 Temmuz darbe girişiminde karşımıza çıktı. Güvenç, FETÖ’cü darbecilerin listesinde darbe sonrası TRT Genel Müdürü olarak yer alıyordu. Darbeden sonra başlatılan soruşturma kapsamında tutuklandı. Güvenç Uludere’de görüntüleri izleyen ve sivil köylülerin terörist olduğunu raporlayan kişi.

6
Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Komutanı Korgenereal Yıldırım Güvenç

Yine 15 Temmuz darbe girişimi ardından başlatılan soruşturmada tutuklanan TSK personellerinden biri olan Korgeneral Bahadır Köse de Uludere’de rolü olanlar arasında. Köse, Uludere istihbaratının alındığı gün topçu atışının yeterli olmayacağı, PKK’lı teröristlerin ancak havadan uçakla müdahale edilmesi halinde bertaraf edileceği yönünde görüş sunarak karar verici makamları ikna etti.

7
Korgeneral Bahadır Köse

Uludere’deki bir FETÖ bağlantısı da olay sırasında Kara Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Başkanı olarak görev yapan ve o dönemde tümgeneral olan 7’nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz. Yılmaz, Uludere’ye topçu atışı talebini Genelkurmay Başkanlığı’na gönderen son isimdi. İbrahim Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişiminde tutuklandı.

Kaynakça:

Milliyet – Uludere olayında FETÖ parmağı!

Sabah – Uludere’nin altından FETÖ darbecileri çıktı

Sabah – FETÖ’nün ilk F-16 katliamı Uludere

Oda TV – Uludere Komutanı gözaltında

Kategoriler