Anasayfa » FETÖ’nün Pinhan Restoran davasında sona gelindi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Pinhan Restoran davasında sona gelindi

fetonun-pinhan-restoran-amerika-arabu
Pinhan Restoran

Fetullahçı Terör Örgütü mensuplarının gizli toplantılarının yapıldığı ve örgüte finansman sağladığı ileri sürülen Pinhan Restoran davasında karar çıktı. İstanbul’da Maltepe sahilinde bulunan Pinhan Restoran hakkındaki davada 39 sanık yargılanıyordu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 11 Ocak 2022’deki duruşmada açıklanan esasa ilişkin mütalaada, Pinhan Restoran isimli iş yerinin FETÖ tarafından karargah olarak kullanıldığı, örgütün gizli toplantılarının yapıldığı, himmet ve gelirlerin şirketin gelirleriymiş gibi sisteme sokulduğu bir yer olduğu belirtilmişti. İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen karar duruşmasına 25 sanık katılırken, avukatları da salonda hazır bulundu. Duruşmada son sözleri sorulan sanıklar beraatlarını talep etti. Alınan savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme, davada sanık olarak yargılanan 9 kişiyi 2 yıl 1 ay ile 6 yıl 3 ay arasında değişen oranlarda hapis cezasına mahkum etti.

FETÖ’nün Pinhan Restoran davasında karar açıklandı

Mahkeme, sanıklar Fikret Birdal ve Özcan Saf’ı, “silahlı terör örgütü içinde hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 2’şer yıl 1’er ay cezalandırdı. Sanıklar İbrahim Gözütok ve Mehmet Bektaş da aynı suçtan 2’şer yıl 6’şar ay hapis cezasına mahkum edildi. Mahkeme heyeti, sanıklar İsrafil Gözütok, Uğur Akkoç, Salih Aydın ve Hızır Güngör’ün aynı suçtan 3’er yıl 1’er ay hapis cezasına çarptırdı. Sanık Fatih Aslan’ın üzerine atılı “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan delil yetersizliği sebebiyle beraat etmesine karar veren mahkeme, Aslan’a “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Heyet, 18 sanığın üzerlerine atılı suçları işlediğine dair yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle ayrı ayrı beraat etmesine karar verdi. Haklarında yakalama kararı bulunan firari 12 sanığın ise dosyalarının ayrılmasına hükmetti.

Pinhan Restoran İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Birim Gayrimenkul İnş. Turizm ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş., Birim Sigorta Acenteliği LTD ŞTİ, Herkül Dış Ticaret ve Pazarlama LTD ŞTİ hakkında ise, müsadere ile hüküm kesinleşinceye kadar kayyım tedbirinin devam etmesine karar verildi.

Mütalaadan

Pinhan Restoran‘a yönelik davanın mütalaasında, 12 sanığın “silahlı terör örgütüne üye olmak”, 5 sanığın ise “örgüte üye olmamakla birlikte yardım” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapis ile cezalandırılması talep edilmişti.

Sanıklardan 3’ünün “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan cezalandırılması ancak bu sanıklar hakkında etkin pişmanlık hükümleri kapsamında indirim uygulanması talep edilen mütalaada, 7 sanığın ise beraatleri istenmişti.

Mütalaada firari 12 sanık hakkındaki yakalama emirlerinin devamına ve bu sanıklar hakkındaki dava dosyanın ayrılmasına karar verilmesi talep edilmişti.

KAYNAK: İHA

Kategoriler