Anasayfa » FETÖ’nün ‘La Casa de Papel’ taktiği ifşa oldu
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün ‘La Casa de Papel’ taktiği ifşa oldu

la-casa-de-papel-5-sezon

ByLock üzerinden tedbir yapmışlar

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) deşifre olmamak için uyguladığı taktiklerin bütününe tedbir deniliyor. Örgütün kendini gizlemek ve işlenilen her çeşit suçu örtbas etmek için kullandığı kamuflaj olan tedbir, kısaca FETÖ’ye her türlü hareket serbestliğini sağlayan bir mekanizma. Örgüt içi haberleşmenin ByLock ve ankesörlü telefonlar üzerinden yapılması da örgütün kendini saklamak için kullandığı tedbir taktiklerinden biri. Geçtiğimiz günlerde, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı bünyesince oluşturulan bir ekibin ByLock üzerinden yaptığı incelemeler sonucu, FETÖ’nün uyguladığı tedbir yöntemleri hakkında yeni bilgilere ulaşıldı. ByLock yazışmalarında deşifre olmamak için FETÖ’nün ‘La Casa de Papel’ taktiği uyguladığı ortaya çıktı.

53 FETÖ’cü deşifre edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, tek bir ByLock kullanıcından yola çıkılarak 53 örgüt mensubu deşifre edildi. Dışişleri Bakanlığı bünyesinde üst düzey görevli olan 53 mahrem imamın ifşa olmasının ardından ByLock üzerindeki incelemeler yoğunlaştırıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı tarafından oluşturulan ByLock Çalışma Grubu harekete geçti. “429945” ID numaralı ByLock hattının A.U’ya ait olduğu tespit edildi. A.U.’nun Dışişleri Bakanlığında aktif görev yaptığının anlaşılmasının ardından KOM Daire Başkanlığı, bu bilgiyi Ankara Emniyet Müdürlüğüne iletti. Ekiplerin detaylı analizleri sonucu, şüpheli A.U.’nun ByLock üzerindeki “Pazarlamacılar” isimli bir gruba üye olduğu anlaşıldı. 54 kişinin bulunduğu grupta yapılan incelemelere göre, 5 ByLock kullanıcısının kim olduğu tespit edildi ancak 49 kullanıcının gerçek kimliklerine ulaşılamadı. Uzmanlar bunun üzerine tespit edilemeyen ByLock hatlarının profil ve yazışma içerikleri üzerinde çalışmaya başladı.

la-casa-de-papel-5-sezon

FETÖ’nün ‘La Casa de Papel’ yöntemi nedir?

Yapılan analizler sonucu kullanıcıların tamamına yakınının ünlü İspanyol dizisi “La Casa de Papel” karakterleri gibi rumuz olarak ülke başkentleri ya da meşhur şehirlerin ismini kullandıkları tespit edildi. ByLock analiz uzmanları, kullanıcıların Türkiye’nin büyükelçilik ve konsolosluk gibi dış temsilciliklerde pozisyon almış kişiler olması ihtimali üzerinde durarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bildiride bulundu. Başsavcılık, “Pazarlamacılar” isimli gruptaki ByLock hesaplarının detaylı analizi ve kullanıcıların belirlenmesi için talimat verdi. Yazışma içeriklerinden ve ByLock kullanıcılarının profillerinden ulaşılan bilgiler doğrultusunda, Dışişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü ile ortak çalışma başlatıldı. Bu çalışma sonucu, “Pazarlamacılar” grubundaki ByLock kullanıcıları teker teker ifşa edildi. Deşifre edilen kişiler arasında, “daimi temsilcilik müsteşarı”, “ataşe”, “başkatip” ve “katip” gibi meslek gruplarından isimler olduğu belirlendi. Bunun üzerine, Ankara merkezli yapılan operasyonlarda yakalanan ByLock kullanıcıları hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan işlem yapılması için Başsavcılık talimat verdi.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

 

Kategoriler