Anasayfa » FETÖ’nün Polis Akademisi sınavı soruşturmasında itirafçı dalgası
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün Polis Akademisi sınavı soruşturmasında itirafçı dalgası

polis-akademisi-feto

8 şüpheli itirafçı oldu

15 Temmuz 2016’da darbe teşebbüsünü gerçekleştiren Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile mücadele hız kesmeden devam ediyor. Yapılan başarılı operasyonlar ile terör örgütünün bütünlüğüne her geçen gün ağır darbeler indiriliyor. Bunun yanı sıra, örgütün içinde yer almış ve örgüt içi faaliyetlerde bulunmuş itirafçıların verdikleri beyanlar da terör örgütünün çözülmesi için büyük bir önem taşıyor. FETÖ soruşturmaları kapsamında yakalanan ve yargılanan şahısların birçoğu etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmayı talep ederek itirafçı oluyor. 12 Kasım tarihinde FETÖ’nün Polis Akademisi sınavında yaptığı usulsüzlüklere yönelik yürütülen soruşturma kapsamında operasyon gerçekleştirildi. İstanbul merkezli yapılan operasyonla 8 şüpheli yakalandı. Gözaltına alınan 8 şüphelinin itirafçı olmak istediği kaydedildi.

polis-akademisi-feto

FETÖ’nün Polis Akademisi sınavı usülsüzlüklerine soruşturma

Fethullahçı Terör Örgütü tarafından Polis Akademisi’ne Giriş 2012 yılı sınavında yapılan usulsüzlüklere yönelik soruşturma başlatılmıştı. Yürütülen soruşturma kapsamında, itirafçıların vermiş oldukları beyanlar ile 13 şüpheli tespit edildi. İtirafçı ifadelerinin yanı sıra, şüphelilerden bazılarının FETÖ’nün şifreli mesajlaşma uygulaması olan ByLock’u kullandıkları, bazılarının da kamuya açık büfe ve ankesörlü telefon hatlar üzerinden iletişim kurdukları anlaşıldı. Bunun üzerine operasyon için düğmeye basıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyon kapsamında, hakkında gözaltı kararı verilen şüphelilerden 8’i, İstanbul merkez il olmak üzere 4 ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon ile yakalandı. Yakalanan şüphelilerin bazılarının etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmayı talep ettikleri ve itirafçı olmak istedikleri belirtildi.

1o mahrem imam tespit edildi

Gözaltına alınan itirafçıların ifadeleri, diğer FETÖ şüphelilerin tespit edilmesinde kullanıldı. Sınava örgüt evlerinde hazırlanan kişiler ile birlikte bu evlerden sorumlu olan ve mahrem imamlık yapan, evlere öğrencileri yönlendiren şüpheliler deşifre edildi. Ardından, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 23 şüphelinin yakalanması için harekete geçti. İstanbul merkez olmak üzere Gaziantep, Şırnak ve Erzurum’da eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyonlar kapsamında, 16 şüpheli yakalandı. Şüphelilerin arasında aktif olarak görevde bulunan kamu personeli, avukat, eczacı ve öğretmen gibi farklı meslek gruplarından kişiler olduğu belirlendi. Bu kişilerden 10’unun ise mahrem imam olduğu anlaşıldı. Firari 7 şüphelinin yakalanması için ise çalışmalar devam ediyor.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler