Anasayfa » FETÖ’nün kadın yapılanması dahil 3 ayrı operasyon
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün kadın yapılanması dahil 3 ayrı operasyon

FETÖ’nün kadın yapılanmasına operasyon

Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet yapılanması ile mücadele ara vermeden devam ediyor. Bursa ve Ankara’da yapılan üç ayrı operasyon ile FETÖ’nün kadın, Kara Kuvvetleri ve Ankara yapılanmasına darbe vuruldu. Yapılan operasyonlarda toplam 47 şüphelinin yakalanması için operasyon düzenledi. FETÖ’nün kadın yapılanmasına yönelik Bursa merkezli operasyonda FETÖ’nün sözde “sohbet imamı”, “bölge temsilcisi”, “öğrenci sorumlusu”, “ev ablası” ile “ByLock” kullanıcılarının da olduğu 2’si erkek 17 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının düzenlediği iki ayrı operasyonda ise FETÖ’nün Kara Kuvvetleri Yapılanması ve Ankara yapılanması üyesi 30 şüpheli için gözaltı kararı verildi. Kara Kuvvetleri yapılanmasında gözaltı kararı verilen 12 astsubay ve bir mahrem imamın yakalanması için operasyon düzenlendi.

Ankara’da iki ayrı operasyon düzenlendi

Ankara’da günün ikinci operasyonunda Fetullahçı Terör Örgütü’nün il yapılanması içinde faaliyet gösteren “talebe mesulü”, “ev ağabeyi” gibi çeşitli konumlarda görevli, haklarında itirafçı beyanı, Bankasya kaydı ve ByLock kullanıcısı olan 17 şüphelinin yakalanması için operasyon haklarında beyan, SGK kaydı, Bank Asya kaydı, tepe yönetimi ile irtibat şeklinde deliller bulunan ve ByLock yazışma programını kullandıkları tespit edilen 17 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yönetiminde devam eden  Fetullahçı Terör Örgütü’nün kadın yapılanmasına yönelik operasyonu Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri düzenledi.

FETÖ’nün kadın yapılanmasının vazifesi ne?

FETÖ’de kadın yapılanması, 15 Temmuz öncesi örgüt içi kontrol ve himmet mekanizması olarak kullanılıyordu. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, Türkiye’de saklanan örgüt üyelerinin barındığı gaybubet evlerinin ve tutuklu örgüt üyelerinin maddi ihtiyaçları için aktif olarak kullanıldı. Üniversitelerdeki kadın yapılanmaları ise terör örgütünün militan açığını kapatmak için faaliyet gösterdi.

FETÖ'nün kadın

Ankesörlü soruşturma nedir?

Edirne’de yaklaşık 2 yıl önce başlayan ankesörlü soruşturma ise FETÖ’nün örgüt üyeleriyle haberleşmek için ankesörlü telefonları ve sabit hatları kullandığının tespit edilmesi ile başlatıldı. Bu soruşturmalar kısa sürede tüm Türkiye’ye yayılarak, ByLock kullanmayan, görünürde bir örgüt mensubiyeti olmayan kriptoların açığa çıkarılmasını sağladı. FETÖ, “mahrem yapılanma” adını verdiği TSK, emniyet, jandarma, Yargıtay, TUBİTAK, Adli Tıp gibi kurumlardaki örgüt üyeleri ile ankesörlü ve sabit telefonlar ile görüştü.

Kaynak: Hürriyet

 

Kategoriler