Anasayfa » FETÖ’nün Uluslararası Okulları
Özel Dosyalar

FETÖ’nün Uluslararası Okulları

FETÖ'nün Kazakistan'daki Süleyman Demirel Üniversitesi

FETÖ’nün okulları, fakir ve zeki öğrencileri burslu eğitim imkânı ile onları iş hayatlarında FETÖ’ye bağlayarak örgüte insan kaynağı yaratmayı hedefler. Bununla birlikte bu okullar Fetö’nün eğitim, toplumun değişik kesimlerine ulaşma ve toplumda kamufle olmak için kullandıkları üslerdir. Üstelik birçok ülkede  FETÖ’nün istihbarat ağı olarak çalıştığı gerçeği ortaya çıkmıştır. 

Screenshot_16
FETÖ’nün Türkiye’deki Özel Okulu

FETÖ, dünyanın çeşitli yerlerinde okul öncesi, ilk ve orta öğretim ve üniversite düzeyinde özel okullar açtı. 160 ülkede faaliyet gösteren ve sayısı 2.000’den fazla olduğu tahmin edilen bu okullar isim ve hukuki bakımdan birbirinden bağımsızdırlar. Bulundukları ülkelerde, özellikle Orta Asya devletlerinde, sınavla öğrenci alan Türk okulları üst düzey bürokrat kesimin çocuklarını gönderdiği okullar olarak bilinmektedir. Fakir ve parlak öğrencilere ise bu okullarca burslu eğitim imkânı tanınmaktadır.

Öğretmenlerinin bir kısmı Türkiye’den gitme bir kısmı ise bulundukları ülkenin öğretmenlerindendir. Bu okullarda, bulundukları ülkenin dili, o ülkede en çok kullanılan yabancı dil (genellikle İngilizce , Orta Asya’da Rusça, Afganistan’da Farsça, Afrika’da Fransızca) ve seçmeli olarak Türkçe dilinde eğitim yapılmaktadır.

aa
FETÖ’nün Kırgızistan’daki Uluslararası Atatürk Alatoo Üniversitesi

Amerika’da FETÖ’nün Okulları

FETÖ’nün okulları 160 ülkede faaliyet göstermektedir. Amerika FETÖ’nün okullarının en yaygın olduğu ülkeler arasındadır. Yalnızca ABD’de Gülen’in 120 Türk Okulu var. Gülen’in örgütü Türk okulları vasıtası ile Türk kültürünü yaydığı ile övünmesine rağmen FETÖ’nün Türk okullarında haftada 3 ile 8 saat arası Türkçe dersi verilmesine karşılık 30-35 saat civarında İngilizce dersi verilmektedir.

vvv
Virjinya Uluslararası Üniversite

Virjinya Uluslararası Üniversite, Gülen’in ABD’deki okullarından yalnızca biri.
vv

Yeni Hayat dergisinin 1995 yılında yayınladığı habere göre Türk okullarına bu sebeple İngiltere tarafından “üstün hizmet ödülü” verildi.

Fethullahçılara Özbekistan’da ceza yağdı

Özbek televizyonu, FETÖ’cülerin kurduğu okulların özellikle yatılı statüyle faaliyet gösterdiğini, bunun amacının da öğrencileri ailelerinden ve çevrelerinden uzaklaştırarak 24 saat kendi denetimleri altında tutmak ve böylece öğrencileri daha kolay etkilemek olduğunu iddia etti.

Bu okulların 1990’lardan itibaren Özbekistan’da faaliyet göstermeye başladığını belirten kanal, Özbek lider İslam Kerimov’un talimatı üzerine bu okulların kapatıldığını, FETÖ’cülerin sınır dışı edildiğini ve çok sayıda Özbek okul yöneticisiyle 3 FETÖ üyesinin tutuklandığını kaydetti.

Gülen, Özbekistan’daki okulları için Özbek lideri sürgün ettirdi: 

Sürgündeki Özbek lider Muhammed Salih, Özbekistan’daki okullarını açtırmak karşılığında kendisini Türkiye’den sürdürmek için İslam Kerimov’la anlaştığını iddia ettiği Gülen’e mektup yazıp “Hakkımı helal etmeyeceğim” dedi.

Ekran Resmi 2016-07-25 02.14.11
Özbek lider Muhammed Salih

Somali Hükümeti 15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından FETÖ’ye bağlı okullardaki eğitim faaliyetlerini durdurdu.

Ekran Resmi 2016-07-25 02.20.34
“Gülen kanlı ellerini Amerika Halkının eğitiminden çek” pankartı taşıyan Amerikan aktivist

Bir grup aktivist tarafından FETÖ’nün ABD’de bulunan Charter okullarının kapatılması için eylem  düzenlendi. Fethullah Gülen’in Amerika’daki okul zincirlerin karşı protestolarda sendikalar ve aktivistler bir araya geldi. Oakland’dan araştırmacı Sharon Higgins’e göre FETÖ’nün Amerika’da yönettiği yıllık sermaye 400 milyon dolar civarında.

Amerika’daki FETÖ’ye Bağlı Okulların Haritası

Ekran Resmi 2016-07-25 02.21.12

KAYNAKLAR:

Turkishny – Cemaate bağlı okullar ABD’yi ahtapot gibi sarmış

Cnnturk – Fetullahçılara Özbekistan’da ceza yağdı

Yeniakit – Gülen Özbekistan’daki okulları için Özbek lideri sürgün ettirmiş

Dailysabah – Darbe girişiminin ardında Somali Fetö okullarını kapatıyor

İndbay – ABD’de Fetö okulları karşıtı eylem

 

Kategoriler