Anasayfa » FETÖ’nün ‘ardışık arama’ yöntemi
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün ‘ardışık arama’ yöntemi

FETÖ’nün mahrem imamlarının kripto subaylarla yaptıkları her görüşmeden sonra numaraların 5 ve 7. rakamlarını değiştirerek ikinci bir arama daha yaptığı öğrenildi.

Milliyet gazetesi yazarı Serpil Çevikcan, FETÖ’cü mahrem imamların askerlerle kurduğu iletişim yöntemini köşesine taşıdı.

Emniyet teşkilatındaki FETÖ’cülerin temizlenmesinde sona yaklaşıldığının altını çizen Çevikcan, aynı şeyin Silahlı Kuvvetler açısından söylenemeyeceğini vurguladı.

Çevikcan’ın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Özellikle kripto FETÖ’cüler ve bağlantılı oldukları imamların faaliyetleri sürüyor. Öyle anlaşılıyor ki askerdeki temizlik daha zaman alacak.

Bu alanda, FETÖ’cülerin tespiti konusundaki çalışmalar bin bir türlü yöntem konusunda uzman olan örgütün son numarasını da ortaya çıkardı. Buna göre FETÖ’nün askerden sorumlu imamları ve abilerinin her birinin hâlâ sorumlu oldukları 10’ar asker ver.

Bu imamlar, sorumlu oldukları askerleri her ayın cumartesi ya da pazartesi günü arıyorlar. Aramalar, büfelerdeki kontörlü telefonlardan ya da ankesörlü telefonlardan yapılıyor.

Aranan kişiye ya buluşma yeri bildiriliyor ya da maklube yiyecekleri yer tarif ediliyor. İmamlar, hem kendilerinin hem aradıkları kişinin yakalanmaması için iz bırakmamaya çalışıyor. Bunun için bulunan yöntem, “ardışık arama.”

Mahrem imam, önce görüşeceği subayla konuşuyor, telefonu kapatır kapatmaz, aynı GSM kodunu kullanarak ancak aradığı telefon numarasının 5 ve 7. rakamlarını değiştirerek ikinci bir arama yapıyor.

İkinci aranan kişi FETÖ’cü değil. Mahrem imam, ikinci aramayı yaptıktan hemen sonra telefonu kapatıyor. Mahrem imam, her seferinde 5 ve 7. rakamları değiştirmiyor.

Bir aramada başka sıradaki numaralar değiştiriliyor, bir diğerinde başka sıradaki. Mahrem imam, sorumlu olduğu 10 kişi için de aynı yöntemi izliyor. Kendisine bağlı ikinci kişiyi aramadan önce mutlaka ardışık aramayı yapıyor.

Bu yöntemle arayan imamlar ve aranan subaylar, uzun süre “kripto” olarak varlığını sürdürdü. Ancak yöntemin çözülmesiyle yeni operasyonlar başladı, bu isimlerden bir bölümü yakalandı. İstanbul’da yapılan son operasyonda gözaltı kararı verilen 333’ü asker, 27’si mahrem imam 343 kişi, bu yöntemin çözülmesiyle tespit edildi.

Gözaltına alınanların 50’si itirafçı oldu. İtirafçılardan alınan bilgiler sistemin bütünüyle deşifre edilmesini de sağladı. Eskişehir’de aralarında savaş pilotlarının da olduğu 66 kişi hakkında verilen gözaltı kararında da bu yöntemin tespiti etkili oldu.

Son operasyonlardan sonra FETÖ, mahrem imamlara bu yöntemi artık uygulamamaları talimatını verdi.

Kaynak: Milliyet

Kategoriler