Anasayfa » FETÖ’den Karlov soruşturmasına müdahale
FETÖ'de Bugün

FETÖ’den Karlov soruşturmasına müdahale

15 Temmuz darbe girişiminden 6 ay sonra 19 Aralık 2016’da polis memuru Mevlüt Altıntaş’a Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldürten FETÖ, cinayetten sıyrılmak için türlü yöntemler deniyor. Örgüt, Mevlüt Altıntaş’a suikast talimatını veren eski Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çalışanı Şahin Söğüt’ü susturdu. Şahin Söğüt’ün savcılık sorgusundaki itirafçılık eğilimi FETÖ’yü harekete geçirdi.

Savcı tedbir almıştı

Sorguda hazır bulunan avukat Sabiha Nur Gümüş, bu bilgiyi örgüte iletti. Soruşturma savcısı, Söğüt’ün avukat Gümüş aracılığıyla örgüte mesaj gönderdiğini fark etti. Hemen şüphelinin tutuklu bulunduğu Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevi yönetimine, ‘örgütsel talimat ulaştırılmasının beklendiği’ gerekçesiyle, şüpheli ile avukatı arasındaki görüşmelerin kayıt altına alınması talimatını verdi.

FETÖ’den haber getirdi

Savcının tahmini doğru çıktı. Gümüş, örgütün mesajını, Söğüt’e 11 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen görüşmede ulaştırdı. Kayda alınan görüşme sırasında avukat, görüşme odasındaki görevli memurun arkasını kısa süreliğine dönmesini fırsat bilip, yanında getirdiği küçük boy defterini açtı ve bir bölümü eliyle şüpheli Şahin Söğüt’e işaret etti. Görevlinin geri dönmesi üzerine de paniğe kapıldı ve üzerini düzeltiyor gibi yaparak, not defterini masaya bıraktı. Ardından defteri tekrar eline alıp, baktı.
Bu sırada şüpheli Şahin Söğüt kendisine gösterilen notu okudu. Söğüt mutlu olarak, “Tek düşüncem zaten dışarıdakilerdi” dedi.
Kayıt altındaki görüşme tüm detaylarıyla incelendiğinde FETÖ’nün şüpheli Söğüt’e, avukat Gümüş aracılığıyla ‘sus’ talimatı ile ailesinin geçimiyle ilgili teminat verildiği kanaatine ulaşıldı.

FETÖ’nün ulakı firar etti

FETÖ adına kuryelik avukat Gümüş hakkında soruşturma başlatıldı. Önce gözaltına alınan sorgusunun ardından ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılan FETÖ’nün ulak avukatı, serbest kalmasının ardından firar etti. FETÖ elabaşının talimatıyla Mevlüt Altıntaş’ı suikast için azmettiren Şahin Sögüt, Gümüş’ün ilettiği nottan sonra itirafçılıktan vazgeçti.

Kaynak: DHA

Kategoriler