FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün yargıya sızması son anda önlendi

Avukatlıktan hâkim ve savcılığa geçecek 150’den fazla adayın FETÖ ile bağlantılı olduğu belirlenince Cumhurbaşkanlığında yapılacak kura töreni ertelendi.

FETÖ’nün yargıya sızma girişimi son anda önlendi. Avukatlıktan hâkim ve savcılığa geçecek yaklaşık bin hâkim ve savcının 150’den fazlasının FETÖ bağlantılı olduğu anlaşılınca Cumhurbaşkanlığı’nda yapılacak kura töreni ertelendi.

HSK’dan açıklama geldi

Hâkimler ve Savcılar Kurulunun (HSK) internet sitesinde dün şu kısa açıklama yer aldı:

“5 Mart 2018’de yapılması duyurulan kura töreni, ileri bir tarihte yapılmak üzere ertelenmiştir. Yeni kura tarihi belirlendiğinde ayrıca duyurulacaktır.”

Farklı illerde mesleğe başlayacaklardı

Alınan bilgilere göre dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak kura töreni ile avukatlıktan hâkimlik ve savcılığa geçecek yaklaşık bin aday mesleğe başlayarak ülkenin farklı yerlerine gönderilecekti.

Son güvenlik soruşturmasına takıldılar

Yapılan ikili mülakata rağmen kendilerini gizlemeyi başaran 150’nin üzerindeki hâkim ve savcı adayının bu bin kişilik grupta yer aldığı son kez yinelenen güvenlik soruşturmasıyla ortaya çıktı. Aynı soruşturma sırasında bu FETÖ bağlantılı grubun dışında bazı adayların da “hâkim ve savcılık mesleği ile bağdaşmayan davranışlarının bulunduğu” belirlendi.

Sızıntılar sebebiyle tören ertelendi

HSK, hâkim ve savcıların yerlerinin belirleneceği kura törenini bu bilgilere dayanarak erteledi. Törenin ertelenmesinin ardından mülakatlarda elenenlerin de yer aldığı çok sayıda hâkim ve savcı adayının HSK’ya giderek yetkililerle görüşmeye çalıştıkları öğrenildi.

Kaynak: Star

Videolar

FETÖ'de Bugün

Özel Dosyalar

Özel Haberler