Anasayfa » FETÖ’cü savcıdan darbeye direnen halka hakaret
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü savcıdan darbeye direnen halka hakaret

Kamuoyunun, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı 7 Şubat 2012’de şüpheli sıfatıyla ifadeye çağırmasıyla tanıdığı eski savcı Sadrettin Sarıkaya’nın, darbeye direnen halka “cahil yığınlar” dediği ortaya çıktı.

FETÖ’cü yargı yapılanmasının kilit isimleri arasında yer alan, MİT kumpasının baş aktörü eski savcı Sadrettin Sarıkaya hakkında Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. Başsavcı Vekili Erdal Kuruçay tarafından hazırlanan 51 sayfalık iddianamede, darbe girişimi sonrası uzun süre firari olan Sarıkaya’nın evinde ele geçirilen dijital materyallerin, siber polisler tarafından halen incelendiği kaydedildi.

FETÖ kumpaslarının savcılarıyla irtibatlı

İddianamede, ByLock kullanıcısı olduğu kaydedilen Sarıkaya’nın 25 Aralık’ın kumpas savcısı Muammer Akkaş, MİT tırlarını durduran savcı Aziz Takçı, 17 Aralık’ın kumpas savcısı Celal Kara ve FETÖ’nün yargı imamı Ahmet Can ile irtibatlı olduğu ifade edildi.

Darbeye tiyatro benzetmesi

İddianamede, Sadrettin Sarıkaya’nın İstanbul Kayaşehir’de yakalandığı hücre evinde ele geçirilen bir günlüğe de yer verildi. Sarıkaya’nın, günlükte 15 Temmuz darbe girişimi için “tiyatro” nitelemesinde bulunduğu göze çarptı. “Gariban ve masum” olarak değerlendirdiği FETÖ’cüler için ise “Oluşturulan korku imparatorluğuyla lime lime ediliyorlar.” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanına ve halka hakaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret satırlarının da yer aldığı günlükte, 15 Temmuz darbe girişimine tepki göstermek için sokaklara dökülen halka “hipnoz edilmiş sürü” ve “cahil yığınlar” şeklinde çirkin benzetmelerin yer aldığına işaret edildi.

Hazırlanan iddianame, Sadrettin Sarıkaya hakkında Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde MİT Kumpası ile ilgili devam eden dava ile birleştirilmek üzere Yargıtay’a gönderildi.

Kaynak: Sabah

Kategoriler