Anasayfa » FETÖ’cü Sami Boydak’ın yargılanmasına başlanıyor
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü Sami Boydak’ın yargılanmasına başlanıyor

boydak-feto-iliskisi-fetocu-firmalar
FETÖ'cü Sami Boydak

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu Sami Boydak hakkında dava açıldı. Kayseri’de gözaltına alınan Boydak, 12 Temmuz 2018’de 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yargılanmıştı. Karar duruşmasında, “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan etkin pişmanlık hükümleri kapsamında 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 19 Ocak 2019’da Kayseri Erkilet Havalimanı’na gelen iş insanı Boydak, yakalanmıştı. Yapılan bagaj kontrolünde ise üzerinden 3 kilo 600 gram altın ile 40 bin ve 200 bin TL’lik senet çıkmıştı. Boydak, “6649 sayılı suç gelirini aklanmasının önlenmesi kanununa muhalefet” suçundan gözaltına alınmıştı. Sorgusunun ardından adliyeye çıkartılan Boydak, sevk edildiği Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli kontrol şartı ve yurt dışına çıkış yasağı kararıyla serbest bırakılmıştı. Hakkında iddianame hazırlanan Boydak’ın, ileriki günlerde ilk kez hâkim karşısına çıkacağı belirtildi.

FETÖ’cü Sami Boydak hakkında 10 yıl hapis istemi

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ’cü Sami Boydak hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) raporunun hazırlanmasının ardından tamamlanan soruşturmada iddianame düzenlendi. İddianame, Kayseri 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianame kapsamında, Boydak hakkında, “terörizm finansmanını önleme kanuna muhalefet” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

FETÖ‘cü Sami Boydak, Erkilet Havalimanı’nda gözaltına alındıktan sonra verdiği ifadesinde kendisini savunmuştu. Eşiyle beraber Suudi Arabistan’da oturma izinlerini olduğunu belirten Boydak, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kiraladığımız dört katlı villa evimiz var. Bu evi yaklaşık 2,5 yıl önce kiralamıştım ve bu kira devam ediyor. İkamet sürem 20 gün sonra dolacağından hem ikamet yenileme hem kira bedeli olarak ayrıca bir miktarını ise yardıma muhtaç kimselere zekat olarak vermek için götürüyordum. Altın, Suudi Arabistan’da daha kıymetli olduğu için orada bozduracaktım. Altınlar tamamen kendi tasarruflarım.”

Ayrıca, havalimanında yanında bulunan altınların kendi tasarrufları olduğunu ileri süren Boydak,

“Eşim ve kızım ile Suudi Arabistan’a gitmek için saat 15.00 sıralarında Kayseri Havalimanı’na gittik. Burada uçağa binmek için geçiş yaptığımız esnada x-Ray cihazından geçerken, güvenlik görevlileri çantamdaki altınları fark ettiler ve gümrük görevlilerine bilgi verdiler. Üzerimde bulunan söz konusu altınları kendi tasarruflarımla yaklaşık 5-6 yıldır biriktiriyordum. Bunların bir kısmını kendime ait 2 aracı sattığımda, kızımın doğumu ve yaş gününde gelen altınlar ile birlikte iş yerime ait kazancımdan elde ettiğim tasarruflarımı altın olarak değerlendirdim.” şeklinde konuşmuştu.

Boydak ailesinin FETÖ’ye olan desteği

Boydak Holding‘in yöneticileri FETÖ üyeliğinden yargılanmıştı. Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 12 Temmuz 2018’de görülen karar duruşmasında, Holding’in üst yöneticisi Memduh Boydak, “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan 18 yıl hapis cezası almıştı. Holdingin eski yöneticileri Mustafa, Bekir, Erol ve İlyas Boydak ile Murat Bozdağ’a “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan 7 yıl 6 ay, holdingin eski yönetim kurulu başkanı Hacı Boydak’a aynı suçtan 11 yıl 10 ay 15 gün, eski holding yöneticisi Şükrü Boydak’a ise aynı suçtan 10 yıl hapis cezası verilmişti. Eski Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mustafa Boydak ise, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanmıştı.

boydak-feto-iliskisi-fetocu-firmalar
Mustafa Boydak

FETÖ üyesi Boydak, şok bir kararla adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Boydak’ın hesabından 17 Şubat 2014 tarihinde 3 milyon TL paranın Bank Asya’daki hesaplara aktarıldığı tespit edilmişti. FETÖ üyeliğinden 7.5 yıl hapis cezası alan Boydak, tutuksuz yargılanıyor. Hakkındaki hapis cezasının onanmasına rağmen dosyası Yargıtay’da bekliyor.

KAYNAK: SABAH

 

 

Kategoriler