Anasayfa » FETÖ’cü Gürbüz Sevilay tekrar hakim karşısında
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü Gürbüz Sevilay tekrar hakim karşısında

gurbuz-sevilay-nerelidir-feto

Tahliye talebi reddedildi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) operasyonuyla Özbekistan’da yakalanan FETÖ’cü Gürbüz Sevilay, 15 Şubat’ta Türkiye’ye getirildi. Yargılanması devam eden Sevilay, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katılırken, avukatı ise mahkeme salonunda hazır bulundu. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) adına, terör örgütü PKK’ya silah sağlamakla suçlanan Sevilay, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak adına bildiği her şeyi anlattığını belirtti. Örgüt üyesi olmadığını ileri sürerek savunma yapan Sevilay, iflas ettiğini, şirketlerinin battığını, evine haciz gelme noktasında olduğunu, eşinin ve çocuklarının ciddi maddi problemler yaşadığını iddia etti. “Silahlı terör örgütüne silah sağlama” ve “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlarından 30 yıl hapsi istenen Sevilay, üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Sağlık durumu da gözetilerek, adli kontrol şartıyla tahliye edilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, dosyadaki eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

FETÖ’cü Gürbüz Sevilay PKK’ya silah sağladı

FETÖ’cü Gürbüz Sevilay hakkında hazırlanan iddianamede, savunma sanayi alanında faaliyet gösteren şirketinde, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında KHK ile kamudan ihraç edilen FETÖ mahrem imamlarına görev verdiği, söz konusu kişiler aracılığıyla da 2017 yılında PKK/KCK mensuplarıyla irtibat kurduğu belirtildi. Irak ve Suriye’deki PKK/KCK mensuplarının füze, anti-drone, radar sistemi ve termal üniforma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2019’da Irak’ın kuzeyine giden Sevilay’ın, illegal yollardan Suriye’ye geçtiği, Haseke’de örgütün mühimmat, üretim ve geliştirme tesislerini ziyaret ettiği, bunun yanında PKK/KCK sorumlularıyla örgüte ait karargahlarda görüştüğü de iddianamede yer aldı.

Sevilay, bu görüşmelerde PKK/KCK tarafından kendisine iletilen ihtiyaçları karşılamak amacıyla uluslararası bağlantılarını devreye sokarak, “Mazlum Kobani” kod adlı Ferhat Abdi Şahin ve diğer üst düzey terör örgütü mensuplarını Suriye’de bir araya getirdi. Yabancı menşeli firma sorumlulularıyla PYD/YPG’nin Suriye’deki İHA/drone ile mücadele sürecini bizzat yönlendiren Ferhat Abdi Şahin, Türkiye’de İçişleri Bakanlığı’nın terör arananlar listesinde kırmızı kodla aranan bir terörist.

İddianamede, FETÖ’ye Özbekistan’da maddi yardımda bulunduğu ve Kırgızistan ve Ukrayna’da şirketler açtığı belirlenen Sevilay’ın, devlet kurumlarına sızan FETÖ mensuplarının iltimasıyla yurt dışında usulsüz ihaleler alarak kazanç sağladığı bilgisi de yer aldı.

Sevilay’ın ifadelerinde, Temmuz ayında MİT operasyonuyla yakalanan FETÖ’nün Orta Asya genel sorumlusu Orhan İnandı ile de Kırgızistan’da görüştüğü, iş yapmak için bir araya geldikleri yer almıştı.

KAYNAK: SABAH

Kategoriler