Anasayfa » FETÖ’nün emniyet mahrem yapılanmasına operasyon
FETÖ'de Bugün

FETÖ’nün emniyet mahrem yapılanmasına operasyon

feto-emniyet-mahrem-yapilanmasi

12 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) yargısal darbe girişimi olan 17/25 Aralık kalkışması sonrası yapılan operasyonlarda ele geçirilen belgeler , örgütün emniyet mahrem yapılanmasının tehlikesinin boyutunu gözler önüne sermişti. FETÖ’nün emniyet yapılanması üyesi polisleri tarafından; cinayet, kumpas, şantaj ve fişlemeler ile örgütün kirli işleri legal bir şekilde yürütülüyordu. 1970’li yıllardan beri emniyete sızan FETÖ mensuplarının büyük kısmı 15 Temmuz darbe girişiminden sonra temizlense de, örgütün emniyet mahrem yapılanmasına yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. Ankara’da Fethullahçı Terör Örgütü’nün emniyet mahrem yapılanmasında yer aldıkları belirlenen 12 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Hakkında gözaltı kararı verilen şüphelilerin tamamının, daha önce kamu görevinden çıkarılmış ve rütbelerinin sökülmüş olduğu belirtildi.

FETÖ’nün emniyet yapılanması operasyonunda 11 gözaltı

Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ’nün sözde yöneticileri ile iletişim kuran kişileri tespit etmek için çalışma başlattı. Yapılan çalışmalarda, şüphelilerin geçmişe yönelik arama ve sinyal kayıtlarının analiz edilmesi sonucunda, örgütün Emniyet’teki gizli yapılanmasında yer aldıkları belirlendi. 12 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmesinin ardından, şüphelilerden 11’i a Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan operasyonla yakalandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında eski emniyet müdürlerinin de yer aldığı FETÖ’nün emniyet mahrem yapılanmasına yönelik operasyona dair açıklama yaptı. Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“HTS analiz çalışmaları sonucu, sözde üst düzey örgüt mensupları ve bağlı oldukları ‘mahrem imamlarla’ çok sayıda iletişim kurdukları tespit edilen, örgütsel kodlamaları ile örgüte yüksek derecede bağlı oldukları anlaşılan, bu şekilde silahlı terör örgütünün ’emniyet mahrem’ yapılanması içerisinde yer aldıkları belirlenen, tamamı daha önce kamu görevinden çıkarılmış ve rütbeleri sökülmüş 2’si birinci sınıf, 2’si ikinci sınıf emniyet müdürü olmak üzere 12 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiştir.”

Yakalanarak gözaltına alınan şüphelilerin arasında tamamı ihraç, eski 1’inci sınıf emniyet müdürü Hacı Bayram Koman, 1’inci sınıf emniyet müdürü Ahmet Doğanyer, 2’inci sınıf emniyet müdürü Yakup Aktaş ve 3’üncü sınıf emniyet müdürü Ufuk Taşçı yer aldı. Kalan 1 şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

KAYNAK: SABAH

 

 

 

 

Kategoriler