Anasayfa » FETÖ’cü eski emniyet müdürü yakalandı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü eski emniyet müdürü yakalandı

fetocu-eski-emniyet-muduru

Hakkında 7.5 yıl hapis cezası isteniyordu

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’nın (FETÖ/PDY) mahrem yapılanmasındaki en önem verdiği yerlerden birisi emniyetti. Örgütün yargısal darbe girişimi olan 17/25 Aralık kalkışması sonrası yapılan operasyonlar sayesinde ele geçirilen belgeler, örgütün emniyetteki mahrem yapılanmasındaki tehlikesinin boyutunu ortaya çıkarmıştı. FETÖ’nün emniyet yapılanması üyesi polisleri tarafından; cinayet, kumpas, şantaj ve fişlemeler ile örgütün kirli işleri legal bir şekilde yürütülüyordu. 1970’li yıllardan beri emniyete sızan FETÖ mensuplarının büyük kısmı 15 Temmuz darbe girişiminden sonra temizlense de, örgütün emniyet mahrem yapılanmasına yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. 28 Ağustos’da, hakkında FETÖ üyeliğinden kesinleşmiş 7.5 yıl hapis cezası bulunan ihraç 2’nci sınıf emniyet müdürü Hüseyin Çıtak, polis tarafından düzenlenen operasyonla yakalandı. Yakalanan FETÖ’cü eski emniyet müdürü Çıtak’ın, yurt dışına kaçış hazırlığında olduğu kaydedildi.

FETÖ’cü eski emniyet müdürü “Ömer” kod adını kullanıyordu

Başkent Ankara’da, Fethullahçı Terör Örgütü üyeliği suçlamasıyla mahkeme tarafından ev hapsi tedbiri uygulanan ihraç 2’nci sınıf emniyet müdürü Hüseyin Çıtak, 25 Mayıs tarihinde Keçiören’de bulunan evinden elektronik kelepçesini kırarak firar etti. Yurt dışına kaçma hazırlığında olduğu tespit edilen FETÖ’cü eski emniyet müdürü Çıtak’ın yakalanması için özel bir ekip kuruldu. Ankara Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından kurulan özel ekip tarafından geniş kapsamlı çalışma başlatıldı. 3 ay boyunca titizlikle sürdürülen çalışmalar sonucu, firari Çıtak, Ankara’nın Çankaya ilçesinin Çukurambar semtinde yakalandı. Çıtak’ın, örgütün kriptolu haberleşme uygulaması olan ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildi. Ayrıca, “örgüt içerisinde teslimiyeti, sadakati ve bağlılığı en üst seviyede” olanları ifade eden A5 kodu ile kodlandığı belirlendi.

Hüseyin Çıtak ismi, FETÖ’nün Polis Akademisi’ndeki yapılanmasına ilişkin dosyaları yok ederken mahzende unuttuğu belgelerde yer almıştı. Polis akademisinde ele geçirilen eski belgelerde, FETÖ’cü eski emniyet müdürü Çıtak’ın, örgüt içerinde “Ömer” kod adını kullandığı kaydedildi. Örgütün 1992 yılı kayıtlarını içeren belgeler, FETÖ’nün ülkenin başına geçmek için eleman yetiştirmek gibi çeşitli yöntemlerini ve “ihtilalle başa geçeceklerini” anlatıyordu. FETÖ’nün emniyetteki yapılanması hakkında ipuçları veren belgeler, FETÖ’cü polislerin kumpaslarıyla Akademi’den atılan Rafet Yılmaz tarafından kaleme alınmıştı. Yılmaz, örgüt için kod isimlerin ne kadar önemli olduğunu şu şekilde açıklamıştı:

“Fethullah Gülen tarafından kod isimler verilerek örgütün illegal kesimini sağlamaya çalışmaktadırlar. Örnek olarak benim kod ismim Ragıp, devre imamı İrfan Kayaönü’nün ‘Fatih’, Hüseyin Çıtak’ın ‘Ömer’, Yusuf Ziya Kaya’nın ‘Hamza’dır. Bu kod adları ile alışveriş yapılabilmekte bir kişinin bu örgütten olup olmadığı ‘hizmetten misin’ diye sorulmak suretiyle öğrenilmektedir.”

KAYNAK: TRT HABER

 

Kategoriler