Anasayfa » Eski emniyet müdürünün eşi gözaltına alındı
FETÖ'de Bugün

Eski emniyet müdürünün eşi gözaltına alındı

omer-kose-esi

Ömer Köse birçok FETÖ davasından yargılanmıştı

2014 yılında 22 Temmuz soruşturması kapsamında tutuklanan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Ömer Köse’nin eşi gözaltına alındı. Birçok FETÖ davasından yargılanan Köse, Tahşiye grubuna kumpas kurmakla suçlanan ve aralarında FETÖ’nün üst düzey yöneticilerinden ve Samanyolu Yayın Grubu’nun Başkanı olan Hidayet Karaca ile eski emniyet müdürleri Ali Fuat Yılmazer, Yurt Atayün, Erol Demirhan, Kazım Aksoy ve Bayram Özbek’in de bulunduğu davada yargılanmıştı. 17-25 Aralık kumpaslarında da görev alan Köse’nin kardeşi Selda Özdemir ve oğlu Faruk Serdar Köse de farklı FETÖ davalarında sanık sıfatıyla yer almıştı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) mensubu firari kişilere yönelik bir çalışma başlattı. Bu çalışmalar kapsamında, FETÖ/PDY üyesi olmaktan tutuklu olan eski emniyet müdürünün eşi Semra Köse gözaltına alındı.

omer-kose-esi

Semra Köse’nin ByLock yazışmalarına ulaşıldı

Eski emniyet müdürünün eşi Semra Köse’nin örgütün kriptolu mesajlaşma uygulaması ByLock kullanıcısı olduğunun belirlenmesinin ardından hakkında arama kararı çıkartıldı. 24 Ağustos Salı günü gözaltına alınan Köse, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından, 27 Ağustos’ta Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Şüpheli Köse, “terör örgütüne üye olma” suçundan tutuklanma talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Hakimlik sorgusunun ardından, sevk edildiği suç maddesinden tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Köse’nin 2015 yılına ait ByLock yazışmalarında FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in konuşmalarının gruplarda örgütsel motivasyonu artırmak ve örgüt içinde kopmaları engellemek amacıyla paylaşımlar yaptığı belirlendi. Eski emniyet müdürünün eşi Köse’nin, 2015 yılında örgüte yönelik gerçekleştirilen operasyonları itibarsızlaştırmak için operasyonları eleştiren yazışmalar yaptığı da kaydedildi.

Eski emniyet müdürünün eşi daha önce de gözaltına alınmıştı

2017 yılında, İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcıları tarafından ByLock kullanıcılarına yönelik yapılan çalışmalarla, 15 isim hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Aralarında Ömer Köse’nin de bulunduğu 17/25 Aralık sürecinde rolü olan eski emniyet müdürlerinin eşleri oldukları belirlenen şüphelilerin arasında Semra Köse de yer almıştı. Bu kapsamda İstanbul, Ankara ve Bursa’da gerçekleştirilen operasyonlarda, Köse ile birlikte 7 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Kategoriler