Anasayfa » FETÖ’cü doktor hakkında iddianame hazırlandı
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü doktor hakkında iddianame hazırlandı

fetocu-doktorlar-ozelde-cirit-atiyor
FETÖ'cü doktor

“VİP” FETÖ’cüleri tedavi ediyordu

Adana’da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile bağlantısı bulunan doktor hakkında dava açıldı. Hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 15 yıla kadar hapis talep edilen doktor M.Ç.’nin, kendisine “VIP” sıfatıyla yönlendirilen örgüt üyelerini muayene ettiği belirlendi. Ayrıca, FETÖ’cü doktor örgüt ile bağlantısı gerekçesiyle KHK ile kapatılan Sağlık Mensupları Derneğinin (SAMADER) mütevelli heyetinde de yer alıyordu. İtirafçıların beyanları sonucu, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuksuz yargılanan sanık M.Ç. hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. Soruşturma esnasında, kardiyolog olarak çalıştığı devlet hastanesindeki görevinden ayrılan FETÖ’cü doktor hakkında hazırlanan iddianame Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

FETÖ’cü doktor mahrem yapılanmada faaliyet gösteriyordu

Hakkında FETÖ soruşturması yürütülen bir şüpheli, yaklaşık iki ay önce itirafçı olarak ifade verdi. İtirafçının beyanlarıyla, M.Ç.’nin örgütün mahrem yapılanmasında faaliyet yürüttüğü belirlendi. Bunun üzerine soruşturması tamamlanan FETÖ’cü doktor hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede, FETÖ’nün yapısı, işleyişi, mali kaynakları, kamu kurumlarına sızma stratejisi, kendisinden olmayanlar üzerinde oluşturduğu baskı ve 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimiyle ilgili ayrıntılar yer aldı. Ayrıca M.Ç.’nin “FETÖ üyeliğinden” haklarında adli işlem yapılmış kişilerle birçok kez yurt dışına seyahat ettiği ve çocuklarını örgütle iltisaklı eğitim kurumlarına gönderdiği belirtildi. Sanığın, haklarında adli işlem yapılan FETÖ’nün mahrem imamlarıyla bağlantılı olduğu, çalıştığı hastanede kendisine “VIP” sıfatıyla yönlendirilen örgüt üyelerini muayene ettiği anlatıldı. İddianamede şu ifadelere yer verildi:

“M.Ç’nin, örgüt hiyerarşisi içerisinde SAMADER’in mütevelli heyetinde yer aldığı, toplantılarda öne çıktığı, örgütsel toplantılarda ‘cemaatin yetiştirdiği kişi’ olarak tanıtılıp takdim edildiği, sohbet adı altında yapılan toplantılara düzenli katıldığı, örgüte himmet adı altında yardımda bulunduğu, sohbet toplantılarına başkalarını davet ederek katılımı artırdığı, FETÖ’nün amaçlarını ve yöntemlerini bilerek ve isteyerek hiyerarşik yapıya dahil olduğu, iradesini örgüte özgülediği dikkate alınarak, ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan cezalandırılması talep olunur.”

Tanıkların ifadeleriyle deşifre edildi

Hakkında bulunan FETÖ soruşturması kapsamında ifadesine yer verilen tanık T.Ö., sanıkla ilgili beyanlarda bulundu. T.Ö., sanık M.Ç. ile KHK kapsamında kapatılan SAMADER’de tanıştığını ifade etti. Ayrıca FETÖ’cü doktorun uzman doktorlar tarafından oluşturulan sohbet grubunda yer aldığını söyledi. İddianamede ifadelerine yer verilen T.Ö., şunları kaydetti:

“Sanık, dernekte mütevelli olarak, yani örgüt adına sorumluluk alan, himmet veren, sohbet adı altındaki toplantılara yeni kişileri davet eden heyetin içerisinde yer alıyordu. M.Ç, kendi branşından olan doktorları örgüte kazandırmak için SAMADER’de düzenlenen örgütsel toplantılara getiriyordu. FETÖ adına onlara ‘abilik’ yapıyordu. Ayrıca örgütün akademisyen grubunda bulunuyordu. Dernekten sorumlu ‘mahrem imam’ sohbet toplantılarında M.Ç’yi ‘cemaatimizin yetiştirdiği abimiz’ diye takdim ediyordu. M.Ç. düzenli olarak örgüte bağlı bu derneğe himmet adı altında para veriyordu. Örgüt içerisinde önemli bir yere sahipti. O dönemde doktorlardan maaşlarının yüzde 10’u örgüt için toplanıyordu.”

Farklı bir gizli tanık ise, şunları kaydetti:

“M.Ç’nin FETÖ içerisinde aktif olarak yer aldığı herkes tarafından konuşulurdu. Sohbet toplantılarına katılıyordu. FETÖ’nün sözde üst düzey elemanları, doktor M.Ç’ye VIP sıfatıyla gelir ve muayene olurdu. Kendisine yönlendirmeyi B.Y. bizzat yapardı.”

KAYNAK: SABAH

Kategoriler