Anasayfa » FETÖ’cü dekan ‘dinlenmek’ için firar etmiş
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü dekan ‘dinlenmek’ için firar etmiş

İstanbul’daki ana darbe davasında, olay tarihinde Hava Harp Okulu Dekanı olarak görev yapan ve darbecilerin sözde atama listesine göre “İş Bankası Genel Müdürü” olarak atanan sanık Ahmet Gümüş savunma yaptı.

Sözde atama listesinde “İş Bankası Genel Müdürü” olarak isminin yer almasının kendisine yönelik bir kumpas olduğunu iddia eden Gümüş, atama listesinde başka görev verildiği halde tutuklu olmayan isimlerin de bulunduğunu savundu.

33 kez araması normalmiş

Gümüş, darbe girişimi öncesi ve sırasında hiç kimseyle darbe ile alakalı görüşme yapmadığını, tutuklu sanıklardan eski Hava Harp Okulu Komutanı Fethi Alpay’ı okul komutanı olduğu için 33 kez arayıp konuşmasının normal olduğunu iddia etti.

Gümüş, “Yurtta Sulh Konseyi” isimli WhatsApp grubuna bilgisi dışında eklendiğini, grubu kuran firari sanıklardan Mehmet Murat Çelebioğlu’nu da tanımadığını öne sürerek “O gece internetim de kapalıydı, kimseyle irtibatım olmadı. Darbe toplantısına katılan bir insan o gece interneti kapalı tutar mı? Darbe girişimiyle alakalı kimseyle konuşmadım. O grupta olan kimseyi aramadım.” diye konuştu.

Firar etmemiş, erişilmez olmuş

Firar ettiği iddiasını kabul etmeyen sanık Ahmet Gümüş, “16 Temmuz’da gece yaşananlar, Akıncı Üssü’nde olanları öğrenmeye başladım. Genelkurmay Başkanı alıkonulmuştu, TSK emir komutası işlemez hale gelmişti, okul komutanın görevinde olmadığı bir durumda şahsımın ve personelin böyle bir olayın içine çekilme ve sürüklenme ihtimalini yok etmek için bana ulaşılmasını engellemek için dışarıda olmayı tercih ettim.” ifadelerini kullandı.

Gümüş, mekan değişikliği yaparak zaman kazanmak istediğini öne sürerek şunları söyledi:

“Firar etmedim, amacım erişilmez olmaktı. Niyetim hem dinlenmek hem de sağlıklı düşünme ortamı üretmekti. Murat Karakuş, Balıkesir’e giderek ailesini yanlarına bırakmamı akşam da benim otobüsle geri dönmemi önerdi. Başka da bir seçeneğim yoktu. Yol boyunca birkaç kontrol noktasından askeri kimliğimizi gösterip geçtikten sonra Ayvalık’a ulaştık ve burada gözaltına alındık. Gözaltına alındığımızda bize firari muamelesi yapılmadı, atama listesi gerekçe gösterildi.”

Savunmasının ardından çapraz sorgusuna geçilen sanık Ahmet Gümüş, Mahkeme Başkanı Cem Karaca’nın “Sizi oraya kim atadı?” sorusu üzerine “O dönem Hava Harp Okulu Komutanı olan Akın Öztürk atadı.” yanıtını verdi.

“Gülen’i tanıyor musun?” sorusuna cevap vermedi

Sanık Gümüş, “Fetullah Gülen’i tanıyor musunuz?” şeklindeki bir soruya, “Sizin kadar tanıyorum, buna cevap vermeyeceğim.” demesi üzerine, müşteki avukatları sanığa tepki gösterdi.

Aynı avukatın, “Savunmanızda 13 yaşından beri TSK içinde olduğunuzu söylüyorsunuz. Görevde bulunduğunuz sürede, cemaatten hiç baskı aldınız mı?” sorusu üzerine Gümüş, “TSK’yı bu kadar küçük görüyorsunuz.” ifadesini kullandı.

Buna tepki gösteren Mahkeme Başkanı Karaca, “Sorulara soruyla cevap vererek tahrik etmeyin, karşı taraf da bu durumda sesini yükseltiyor. Siz tahrik ediyorsunuz.” diye konuştu.

Gümüş’ün savunmasını tamamlamasının ardından, mahkeme heyeti duruşmayı yarına erteledi.

Kaynak: AA

Kategoriler