Anasayfa » FETÖ’cü asker sayısı Avrupa ülkelerinin ordusundan fazla
Özel Dosyalar

FETÖ’cü asker sayısı Avrupa ülkelerinin ordusundan fazla

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 23 bin 848 kişiye FETÖ konusunda adli ve idari işlem yapıldı. Bu rakam Avusturya ordusu ile denk, Hollanda ordusundaki personel sayısının yarısı, Belçika ordusunun 3’te 2’sine eşit, İsveç ve İsviçre kolluk kuvvetlerinin fazlası. Makedonya, Arnavutluk gibi Balkan ülkelerinin orduları da FETÖ’cü hainlerin gerisinde kalıyor.

Adnan Menderes hükumetine karşı gerçekleştirilen 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından yapılanmaya başlayan FETÖ, onu kuran ve yöneten iradenin amacı doğrultusunda tüm devlet kademelerine sızdı. Fetullahçı Terör Örgütü’nün özellikle 12 Eylül darbesinden sonra yoğunlaştığı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne en derin hücrelerini kurdu. FETÖ’nün TSK’daki 40 yıllık yapılanması 15 Temmuz 2016’da Türkiye’yi işgal etmeye çalıştı. 251 vatandaşın katledildiği ihanet girişiminde 8 bin 651 FETÖ’cü asker yer aldı. Bu FETÖ’cülerin 151’i general, bin 656’sı subay düzeyindeydi. Mevcut generallerin neredeyse yarısı FETÖ’cüydü.

Sayı her geçen gün artıyor

15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinin ardından FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki yapılanmasına büyük darbe indirildi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın paylaştığı son verilere göre, 17 bin 400 kişi ihraç edildi. 6 bin 355 kişi için adli ve idari işlem devam ediyor. Toplamda 23 bin 848 kişi hakkında işlem yapıldı.  FETÖ’nün kripto elemanlarının deşifresi için yürütülen “Ankesörlü” soruşturmalarıyla birlikte de bu rakamın artması bekleniyor.

İsviçre bile geride kaldı

FETÖ’nün TSK’ya sızdırdığı terörist sayısı pek çok ülkenin askeri personelinden fazla. Örneğin Avrupa siyasetine yön veren ülkelerden Avusturya’nın asker sayısı 27 bin, Belçika’nın 38 bin, Hollanda’nın 42 bin yani TSK’ya sızan FETÖ’cülerin iki katı kadar. FETÖ’cü askerlerin sayısı paranın merkezi olarak bilinen İsviçre ordusundan fazla, 13 bin askeri bulunan İsveç FETÖ’cü hainlerin yarısı kadar askeri personele sahip.

Kontrol ettiği ülkeler yanından geçemiyor

FETÖ’nün etkin olduğu Balkan ülkelerinin askeri personel sayısı da FETÖ’cü hainlerin yanından geçemiyor. Arnavutluk’un 10 bin, Makedonya’nın 13 bin askeri var,  36 bin 150 askeri bulunan Bulgaristan bile FETÖ’cülerden 10 bin kadar fazla. Yine örgütün siyaset, bürokrasi ve ekonomisine yön verdiği Kırgızistan’da asker sayısı 24 bin, Tacikistan’da 15 bin, Türkmenistan’da ise 30 bin. Söz konusu rakamlar Türkiye’nin 15 Temmuz’da nasıl bir yıkımın eşiğine geldiğini gösteriyor.

Kategoriler