Anasayfa » FETÖ’cü albay telefondan Erdoğan’ın otelini araştırmış
FETÖ'de Bugün

FETÖ’cü albay telefondan Erdoğan’ın otelini araştırmış

Darbe girişiminden önce Genelkurmay Başkanı Başdanışmanı olan Kurmay Albay Orhan Yıkılkan’ın 13 Temmuz sabahı saat 05.21’de telefonundan “Google” girip Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı Grand Yazıcı Oteli’ni araştırdığı ortaya çıktı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasına yön verecek olan dijital veri incelemesi devam ediyor. Cuntacılardan ele geçirilen bilgisayar, tablet, cep telefonu, telsiz, CD, flaş bellek gibi dijital verilerden elde edilen suç niteliğindeki deliller soruşturma dosyalarına ekleniyor.

Sabah 05.21’de internete girmiş

Bu kapsamda Genelkurmay Karargâh iddianamesi şüphelisi ve başını Akın Öztürk’ün çektiği 38 kişilik Yurtta Sulh Konseyi listesinde 7’nci sırada bulunan Kurmay Albay Orhan Yıkılkan’ın cep telefonu da incelendi. Tutuklu Yıkılkan’ın, 13 Temmuz günü sabah saat 05.21’de telefonundan internete girerek “google” arama moturundan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tatil yaptığı Marmaris Grand Yazıcı Oteli’ni aradığı tespit edildi.

“Darbeyi ilk o haber verdi”

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın emir subayı Yarbay Levent Türkkan da itiraflarında darbe yapılacağını ilk kez Yıkılkan’dan duyduğunu anlatarak şöyle demişti: “Kurmay Albay Orhan Yıkılkan; Cumhurbaşkanı, Başbakan, bakanlar, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları ve orgenerallerin tek tek alınacağını söyledi. 15 Temmuz öğleden sonra Albay Orhan Yıkılkan ile Tümgeneral Mehmet Dişli’nin odasına gittik. Dişli, darbe başladığında ilk önce Hulusi Akar Paşa’nın odasına kendisinin tek başına gireceğini, ona darbeyi tebliğ edeceğini ve kabul ederse de darbe faaliyetinin başına geçirileceğini söyledi.”

Kaynak: Sabah

Kategoriler