Anasayfa » FETÖ üniversiteler üzerinden yeniden yapılanmaya çalışıyor
FETÖ'de Bugün

FETÖ üniversiteler üzerinden yeniden yapılanmaya çalışıyor

feto-universiteleri-hangileri
FETÖ üniversite yapılanması

Fetullahçı Terör Örgütü’nün öğrenci yapılanmasına yönelik gerçekleştirilen operasyonlar, FETÖ tetikçilerinin yanı sıra muhalefeti de rahatsız ediyor. 4 Mart’ta İstanbul merkezli 7 ilde örgütün güncel öğrenci yapılanmasına yönelik operasyonda 41 şüpheli gözaltına alınmıştı. FETÖ’cüler operasyonlar için “onlar sadece öğrenci” diyerek mağduriyet yaratmaya çalışırken, HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu da gözaltına alınan örgüt mensubu öğrencilere sahip çıkmıştı. Bu gelişmeler yaşanırken, FETÖ’nün üniversite öğrencileri üzerinden yeniden yapılanmaya çalıştığı ortaya çıktı. FETÖ’nün bölge talebe mesulü olarak görev yapan Y.M. hakkında hazırlanan iddianamede, örgütün üniversite yapılanmasına yönelik yeni bilgilere ulaşıldı. Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, FETÖ’nün üniversite öğrencileri üzerinden yeniden yapılanmaya çalıştığı ve örgütsel toplantılar düzenlediği kaydedildi.

feto-universiteleri-hangileri
Ömer Faruk Gergerlioğlu

FETÖ ile bağlantısını cezaevinden sonra bile kesmedi

Örgütün finans yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan Y.M. hakkında iddianame hazırlandı. Y.M’nin örgüte eleman kazandırma faaliyeti kapsamında üniversite öğrencileriyle ilgilendiği tespitine yer verilen iddianamede, şüphelinin FETÖ üyeliğinden hapse girdiğini, tahliye edildikten sonra da örgütsel faaliyetlerini sürdürdüğü anlatıldı. FETÖ soruşturmasında gözaltına alınan M.G. ve C.Z.’nin itiraflarına da yer verilen iddianamede, Y.M.’nin örgüt üyelerine para dağıttığı belirtildi. Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak isteyen Y.M., itirafçı oldu. Örgüt ile ilk temasının 2003’te lise eğitimi sırasında olduğunu belirten Y.M, 2006’da Kayseri’de örgüte ait kolejde çalışmaya başladığını, daha sonra Samsun’a taşındığını, örgütün dershanesinde çalıştığını, 2 yıl süreyle de orada “esnaf abiliği” yaptığını anlattı.

Kod adı kullanmaya devam ediyorlar

Örgütün kendisini Ordu’nun Ünye ilçesine yolladığını, 2014’te Ankara Batıkent’te FETÖ’ye ait öğrenci yurdunda müdür olarak görevlendirildiğini söyleyen Y.M, şu ifadeleri kullandı:

 “O dönem Ankara’da eyalet talebe mesulü ‘Yılmaz’ isimli şahıs benimle irtibata geçti. Örgütün verdiği telefona ByLock ve Eagle programını yükleyeceğini söyledi. Daha sonra telefona programları yükleyerek teslim etti ve oradan iletişime geçmeye başladık.”

Darbe girişiminin ardından öğrenci yurdunun kapatıldığını, o tarihten sonra resmi olarak bir yerde çalışmadığını aktaran Y.M, şunları kaydetti:

“Şentepe Mahallesi’nde ailemle birlikte kalmaya başladım. 2017 yılına kadar ortalığın durulmasını bekledim. Aynı yıl içinde örgütle bağlantılı kişiler ile yüz yüze Batıkent’te bir evde toplanmaya başladık. Bu görüşmelere zaman zaman ‘talebeci Zafer’ isimli şahıs da geliyordu. Bu kişi maddi durumumun kötü olması nedeniyle bana para verdi. ‘Bölge talebe mesulü’ olarak üniversite öğrencileri ile ilgilenmemi istedi. Ben de kabul ettim. 2018 yılı haziran ayına kadar bu şekilde devam ettim.

Haziran ayında tutuklandım, 2018’in kasım ayında cezaevinden çıktım. Bir ay boyunca ailemle vakit geçirdim. Sonra ‘bölge talebe mesulü’ olarak üniversite öğrencileriyle ilgilenmeye devam ettim. Öğrencilerin korkmasından dolayı çok fazla faaliyet yaptırmıyordum. 2020 yılında Demetevler’deki toplantıda üstüm konumundaki ‘Kadir’ isimli şahıs tarafından bana ‘Furkan’ kod adı verildi. Kadir, içinde iletişime geçeceğimiz programlar olan bir telefon verdi. Akabinde bu programlar üzerinden haberleşmeye başladık. Bu süreçte verilen görevi yaptığım için toplu şekilde 2-3 ayda bir gelerek poşet içerisinde yüklü para veriyorlardı. Ben de sorumlu olduğum ‘talebeci Nihat’ isimli şahsa ilgilendiği kişiler için para veriyordum.”

Y.M, örgüt yöneticilerinden aldığı paraları kendisine verilen adreslere giderek teslim ettiğini, para verdiği kişileri tanımadığını, para verileceklerin nasıl belirlendiğini bilmediğini, sadece aracı olduğunu iddia etti.

FETÖ üyeliğinden 15 yıla kadar hapsi istendi

İddianamede, şu tespitler yer aldı:

“Toplanan deliller neticesinde şüphelinin örgütün ‘talebe mesulü’ olduğu ve para dağıttığı bu eylemlerini 15 Temmuz sonrasında da devam ettirdiği belirlenmiştir. Şüpheli, örgüt içerisinde aktif olarak görevlerini sürdürdüğünü samimi bir şekilde ikrar etmiş ve böylece örgütsel amaçla toplanan paraları dağıtan şahıslardan olduğu anlaşılmıştır. Bu suretle şüphelinin süreklilik teşkil edecek şekilde örgüte katılması, örgütsel amaç için kullanılan paraları dağıtarak örgütün finansal yapılanmasına katkıda bulunması, örgüt kontrolündeki sisteme kişi kazandırmaya çalışması şeklindeki eylemleri, ikrar niteliğindeki savunması ile birlikte değerlendirildiğinde Y.M’nin üzerine atılı ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçunu işlediği kanaatine varılmıştır.”

Y.M’nin “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

 

Kategoriler