Anasayfa » FETÖ tutuklularının milyonları bulan AİHM hesabı
Özel Haber

FETÖ tutuklularının milyonları bulan AİHM hesabı

Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, FETÖ tutuklusu eski Zaman gazetesi yazarları Şahin Alpay ve Ali Bulaç’ı Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti. Bu ziyareti Hürriyet gazetesine yazan Pınar Türenç, Şahin Alpay ve Ali Bulaç’ı masum gösteren skandal ifadelere imza attı. Türenç, sağlık durumlarının iyi olmadığını ileri sürdüğü Alpay ve Bulaç’ın cezaevinde zor günler geçirdiklerini belirtti.

Tepki çeken yazıyı okumak için tıklayın

Hürriyet’teki yazıya göre Alpay ve Bulaç, Arupa İnsan Hakları Mahkemesini (AİHM) son umutları olarak görüyor.

FETÖ ile mücadeleye AİHM sopası

AİHM’in kendilerini görüşülecek ilk sıraya koyduğunu vurgulayan Alpay, tüm umutlarının AİHM’e kaldığına dikkat çekti.

Bulaç da kitaplarının satılmadığını ve ayda 20 bin avro kaybının olduğunu iddia etti. Bulaç’ın açıklamasına göre AİHM’de 10 tutuklunun başvurusu öncelikle ele alındı.

Ali Bulaç, bu isimler arasında Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak, Şahin Alpay, Atilla Taş, Murat Aksoy ve kendisinin de bulunduğunu öne sürdü.

Milyonlarca lirayı bulan tazminat beklentisi

AİHM kararını beklediklerini belirten FETÖ tutuklusu Bulaç, yaklaşık 1 milyon 620 bin lira (360 bin avro) tazminat almayı beklediğini söyledi.

Bulaç, FETÖ’ye verdiği desteği ve bu örgütün Türkiye’ye ödettiği bedelleri görmezden gelerek “maddi kaybının çok fazla” olduğunu vurguladı. Üstelik yazıda Pınar Türenç ile Ali Bulaç’ın “Zengin oldunuz.” diye gülüştükleri bilgisi de yer aldı.

Bulaç ayrıca bu kararın emsal teşkil edeceğini ve diğer FETÖ tutuklusu gazetecilerin de benzer tazminatları alacağını iddia etti.

Tescilli FETÖ’cülerin unutulmayan sözleri

Pınar Türenç’in Hürriyet gazetesindeki yazısında sahip çıktığı Alpay ve Bulaç, 15 Temmuz öncesinde örgüt kanalında FETÖ lehine sarf ettikleri sözlerle hafızalara kazındı.

Ali Bulaç, 2015 yılında ABD’yi “ana vatanı” olarak gördüğünü ağzından kaçırmıştı.

Şahin Alpay ise “Siz kim oluyorsunuz ki Fetullah Gülen’e ‘terörist’ diyorsunuz? Bunun hesabını vereceksiniz.” diyerek tehditler savurmuştu.

Pınar Türenç’in Hürriyet’te çıkan yazısının FETÖ tutuklularına kamuoyu desteği sağlamaya yönelik olduğu bariz şekilde görülüyor.

Kategoriler