Anasayfa » FETÖ firarisi eski yarbaydan ‘dönüş’ tehdidi
Özel Haber

FETÖ firarisi eski yarbaydan ‘dönüş’ tehdidi

FETÖ firarisi eski yarbay sosyal medyada “Yakında döneceğiz.” paylaşımlarıyla tehditler savurdu.

Eski Yarbay Ethem Gürbaş, FETÖ’nün darbe girişiminin başarısız olmasının ardından yurt dışına firar etti. Almanya’ya kaçtığı öğrenilen FETÖ firarisi eski yarbay, sosyal medya hesabı üzerinden çok sayıda “Türkiye’ye dönüş” mesajı paylaştı.

Almanya’da ihanet toplantısı

Öte yandan Avrupa ülkelerinde gizlenen firari subayların Almanya’da bir araya geldiği belirlenirken bu isimler arasında Ethem Gürbaş’ın da olduğu kaydedildi.

İstihbarat birimlerince deşifre edilen toplantı görüşmelerine göre elebaşı Fetullah Gülen’in talimatları doğrultusunda firari subayların Türkiye aleyhinde kampanyalara girişmesi kararlaştırıldı.

Bu kampanya kapsamında yabancı basına röportajlar vermek, sosyal medya üzerinden karalama kampanyaları yürütmek, FETÖ ile mücadele edenleri yıpratmak ve korkutmak amaçlı algı yönetimi yapılması üzerinde duruldu.

Özellikle asker kökenli firari FETÖ’cülerin Twitter hesabı açarak sosyal medyada algı yönetimine girişmeleri talimatı verildi.

Aile boyu hainlik

Ethem Gürbaş’ın babası Halil Gürbaş’ın ByLock kullanıcısı olduğu tespit edildi. 14 Şubat 2017 günü yakalanan baba Gürbaş, sevk edildiği Silifke Sulh Ceza Hâkimliğinin kararıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yaklaşık 9 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.

Ethem Gürbaş’ın eşi Tuba Gürbaş da ByLock kullanıcısı çıkarken gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Öte yandan Ethem Gürbaş’ın kardeşinin astsubay olduğu ve TSK’dan ihraç edildiği öğrenildi.

Kategoriler