Anasayfa » FETÖ elebaşının yeğeni tekrar hâkim karşısında
FETÖ'de Bugün

FETÖ elebaşının yeğeni tekrar hâkim karşısında

selahaddin-gulen
Selahaddin Gülen

MİT operasyonuyla yakalanmıştı

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) operasyonuyla yakalanan Selahaddin Gülen’in yargılanmasına devam edildi. Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) elebaşı Fethullah Gülen’in yeğeni olan Gülen, 18 Kasım tarihinde ikinci kez hâkim karşısına çıkartıldı. Hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “küçük yaştaki kız çocuğuna cinsel saldırı” suçlarından yakalama kararı bulunan FETÖ elebaşının yeğeni Gülen, 4 Haziran’da tutuklanmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hakkında 22 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılan Gülen’in, örgütteki üst düzey birçok isimle de bağlantısı bulunuyor. Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen duruşmada, örgüte dair bildiği her şeyi anlattığını ileri süren Gülen, örgütle bağlantısı bulunan 212 kişiyi teşhis ettiğini ifade etti.

selahaddin-gulen
Selahaddin Gülen

FETÖ elebaşının yeğeni hakkında iddianame tamamlandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Selahaddin Gülen hakkındaki soruşturmayı tamamlayarak, iddianame düzenledi. Gülen ve avukatı duruşma salonunda hazır bulundu. Kendisine söz hakkı verilen Gülen, ABD’de kaldığı süreçte amcası ve örgütün elebaşı Fethullah Gülen’i ziyaret ederek sohbetlerine katıldığını, evlenmek için Türk pasaportu ile Kenya’ya gittiğini ve burada yakalandığını söyledi.

FETÖ elebaşının yeğeni Gülen, ABD’nin New Jersey eyaletinde çalıştığı okulun yönetici ve müdürlerinin örgüt üyeleri olduğunu söyleyerek, adlarını verdi. Örgütün ABD’deki yapılanması hakkında da itiraflarda bulunan Gülen, birçok örgüt üyesinin ismini verdi.

“Kaçak değilim”

Gülen, örgütte yönetici olduğuna dair iddiaları reddederek, örgüt içerisinde kendi üstünde çalışan birçok kişinin üyelikten yargılandığını belirtti. Hakkında hazırlanan iddianamede yer alan yurt dışında kaçak olarak kaldığı yönündeki iddialara ise cevap veren Gülen:

“Ben ABD’ye 2015 yılında Green Card ile gittim. Kaçak kalmadım, kaçak olsam Kanada ya da ABD’ye sığınma başvurusunda bulunurdum. Kenya’ya bile Türk pasaportumla gittim. Kaçak olsam burada bulunan paramı yurt dışına götürürdüm, ben götürmedim ve burada bıraktım.” dedi.

ByLock itirafı

FETÖ elebaşının yeğeni Selahaddin Gülen, örgütün şifreli mesajlaşma uygulaması ByLock’u kullandığını ve programı ağabeyi Mehmet Mezher Gülen aracılığıyla aldığını ve yalnızca onunla mesajlaştığını iddia etti. Ayrıca, Bank Asya hesabı hakkında da talimat üzerine para yatırmadığını ileri sürdü.

“Soyadımın “Gülen” olması…”

Örgütün hiyerarşik yapılanmasında yer almadığını iddia eden Selahaddin Gülen:

“Aksaray Üniversitesi’nde okurken ev ağabeyliği yaptım. O dönemde ‘Osman’ kod adını kullandım. Çünkü insanlar benden çekiniyordu. Hayatımdaki en büyük handikap soyadımın ‘Gülen’ olmasıydı.” şeklinde konuştu.

“212 kişinin ismini verdim”

Gülen, örgüte dair bildiği her şeyi anlattığını, örgütle ilişkili 212 kişinin adını verdiğini belirtti ve etkin pişmanlıktan faydalanarak tahliyesini istedi. Mahkeme, sanık Gülen’in avukatının beyanlarını da dinledikten sonra eksik evrakların giderilmesine, dosyada yer alan İngilizce raporların çevirilerinin yapılmasına ve Selahaddin Gülen‘in tutukluluğunun devam etmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Kategoriler