Anasayfa » FETÖ elebaşının yeğeni için istenen ceza belli oldu
FETÖ'de Bugün

FETÖ elebaşının yeğeni için istenen ceza belli oldu

selahaddin-gulen-twitter
Selahaddin Gülen

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) elebaşı Fethullah Gülen’in yeğeni olan Selahaddin Gülen‘in yargılanması devam ediyor. Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından düzenlenen başarılı operasyonla yakalanan Gülen, 4 Haziran’da tutuklanarak adalete teslim edilmişti. Hakkında 22 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle dava açılan Gülen, savcılık ifadesinde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini söyleyerek, örgüt elebaşının yaşadığı Pensilvanya’daki kamp ve örgütsel yapılanmaya ilişkin itiraflar yapmıştı. “Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” suçundan yargılanan Gülen’in yargılandığı davanın duruşması Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görüldü. FETÖ elebaşının yeğeni Gülen hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

“Silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan cezalandırılması istendi

Selahaddin Gülen‘in yargılandığı davanın duruşması, Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Davada, cumhuriyet savcısı esas hakkındaki görüşünü celse arasında mahkemeye sundu. Savcı, görüşünde “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçundan yargılanan FETÖ elebaşının yeğeni Gülen’in eylemlerinin, Yargıtay kararları ve içtihatları dikkate alındığında, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçunu oluşturduğunu kaydetti. Gülen’in bu suçtan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Savcı, örgütün deşifre edilmesine yönelik beyan ve teşhisleri göz önünde bulundurarak, sanık hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması ve tutukluluk halinin devam etmesini istedi.

“212 kişinin ismini verdim”

3 Şubat’ta hâkim karşısına çıkan Gülen, etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istediğini söylemişti. Örgüte dair bildiği her şeyi samimi şekilde itiraf ettiğini ileri süren Gülen, darbe girişiminin ardından örgüte yönelik faaliyette bulunmadığını, mesaj kayıtlarında da bu durumun görüleceğini söylemişti. FETÖ elebaşının yeğeni Gülen, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kenya’da evlendim, eşim Türk vatandaşıdır. Yaklaşık 7 ay bu ülkede kaldıktan sonra Türkiye’ye getirildim. Gözaltındayken örgüte dair bildiğim her şeyi anlattım. 212 kişinin ismini verdim ve bunları teşhis ettim. Bunun dikkate alınmasını talep ediyorum.” 

FETÖ elebaşının yeğeni ve örgütsel bağlantıları

Hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “küçük yaştaki kız çocuğuna cinsel saldırı” suçlarından yakalama kararı bulunan FETÖ elebaşının yeğeni Gülen, 4 Haziran’da tutuklanmıştı. Gülen, örgütsel bağlantıları nedeniyle örgütün kara kutusu olarak biliniyordu. Elebaşının yeğeni olmasının yanı sıra, FETÖ’nün ekran yüzü Kemal Gülen’in kardeşi olan Gülen, aynı zamanda Fethullah Gülen’in sözde özel kalemi Cevdet Türkyolu’nun da kayın biraderi. Terör örgütünün sözde istişare heyeti üyeleri ve üst düzey sorumluları ile ilişki halinde olan Gülen, mahrem yapılanma ile örgüt elebaşı arasındaki irtibatı sağlamakla görevliydi.

KAYNAK: ANADOLU AJANSI

Kategoriler