Anasayfa » FETÖ-DHKP/C iş birliğinin detayları ortaya çıkacak
FETÖ'de Bugün

FETÖ-DHKP/C iş birliğinin detayları ortaya çıkacak

feto-dhkp-c

Kilit isim Gürkan Türkoğlu yakalandı

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY), Türkiye’nin milli bütünlüğünü tehdit etmek için kendisi dışındaki diğer terör örgütleriyle de iş birliği yapmaktan çekinmiyor. Örgütün terör örgütü PKK ile ilişkisini, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) operasyonuyla Özbekistan’da yakalanan Gürbüz Sevilay bir kez daha gözler önüne sermişti. 30 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan Sevilay, PKK’ya silah sağlıyordu. FETÖ’nün, kirli amaçlarına ulaşmak için iletişime geçtiği bir diğer terör örgütü ise DHKP/C. FETÖ-DHKP/C ilişkisine dair en önemli delillerden birisi, Türkiye’nin önemli iş adamlarından Özdemir Sabancı’nın öldürülmesiydi. DHKP/C tarafından öldürülen Sabancı’nın davasının üstü, FETÖ’cü savcılar tarafından kapatılmıştı. Bunun yanı sıra, FETÖ’nün DHKP/C örgütü ile ilişkisi, 2017 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılan iddianamede yer almıştı. Bu iddianameye göre, FETÖ’cü polisler, DHKP/C’nin içine sızarak örgüt üyesi Asuman Akça‘yı kendilerine eleman yapmışlardı. Ancak daha sonra kendileri ile olan bağının anlaşılmaması için Akça’yı infaz ettirmişlerdi. FETÖ-DHKP/C’nin bu oyununda görev alan kilit isimlerden Gürkan Türkoğlu yakalandı.

FETÖ-DHKP/C ilişkisi bakımından sorgulanacak

İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen başarılı operasyonla yakalanan Gürkan Türkoğlu, sorguda konuştuğu taktirde, FETÖ-DHKP/C arasındaki ilişkinin detayları ortaya çıkacak. Asuman Akça isimli kadın teröristin örgüt içinde İstanbul sorumlusu olmasına da destek veren FETÖ’cü polisler, kadın militanı sahte delillerle tutuklatmıştı. Terörist Akça infaz ettirilmesine karşın ölmedi. Ancak evinde bulunan flash disk içinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik suikast planları bulundu. İddianamede, eski polis şefleri Ali Fuat Yılmazer, Ali Osman Kahya, Halil Karakuzulu, İsmail Aşı, Ferdi Taşkaya, Mehmet Yılmaz, Mustafa Eren, Mustafa Evcil, Serdar Bayraktutan ile Ufuk Yıldırım sanık olarak yer aldı.

5 yıldır aranıyordu

Gürkan Türkoğlu ise, Asuman Akça’nın vurulma emrini verdiği iddiasıyla firari sanık olarak 5 yıldır aranıyordu. 15 Ekim’de, İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yapılan ve 84 şüphelinin gözaltına alındığı operasyonda, Avcılar’da saklandığı hücre evinde yakalandı. Türkoğlu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutuluyor. Türkoğlu, Akça’nın öldürülme girişimi ve FETÖ ile DHKP/C arasındaki ilişki açısından da sorgulanacak.

KAYNAK: HÜRRİYET

Kategoriler