Anasayfa » FETÖ operasyonu ile yurt genelinde temizlik
FETÖ'de Bugün

FETÖ operasyonu ile yurt genelinde temizlik

330 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) ile mücadele hız kesmeden devam ediyor. Yurt genelinde FETÖ soruşturmaları kapsamında 330 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Bu kapsamda, İzmir’de, 158 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için İzmir merkez il olmak üzere 41 ilde FETÖ operasyonu için düğmeye basıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen iki ayrı FETÖ soruşturması ile de, 123 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Bunun yanı sıra, Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da, 22 ilde FETÖ’nün mahrem yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 46 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Samsun’da yürütülen soruşturma kapsamında ise, emniyet ekipleri 3 FETÖ şüphelisinin peşine düştü.

İzmir’de 114 şüpheli yakalandı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında, Milli Savunma Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı İzmir Bölge Başkanlığı, Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıkları ile Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı veri paylaşımında bulundu. Bu paylaşım sonucunda, 158 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

Şüphelilerin;

 • Askeri okul mülakatlarında örgütsel kodlama yaptıkları,
 • Örgütsel irtibat tarzına uygun olarak ankesörlü/ kontörlü sabit hat irtibat kurdukları,
 • Ve haklarında daha önce gözaltına alınan itirafçıların ifadeleri bulunduğu belirlendi.

Ayrıca şüphelilerin;

 • 3’ü Deniz Kuvvetleri,
 • 15’i Kara Kuvvetleri, 13’ü Hava Kuvvetleri,
 • 1’i Sahil Güvenlik ve
 • 16’sı da Jandarma Genel Komutanlığı’ndan.

feto-operasyonu-bursa

Edinilen bu bilgilerin yanı sıra, 158 şüpheliden 110’nun darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olduğu da öğrenildi.

Şüphelilerin rütbeleri arasında;

 • 1 Albay,
 • 1 Binbaşı,
 • 1 Yüzbaşı,
 • 3 Üsteğmen,
 • 1 Teğmen,
 • 30 Astsubay ve
 • 11 Uzman Çavuş bulunduğu bildirildi.

İzmir merkezli 41 ilde başlatılan eş zamanlı FETÖ operasyonu kapsamında, belirlenen adreslere saat 01.00 dolaylarında baskın yapıldı. İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin başarılı çalışmaları sonucu, 114 şüphelinin yakalandığı öğrenildi.

Ankara’da 123 gözaltı kararı

Başkent Ankara‘da ise, iki ayrı FETÖ soruşturması kapsamında 123 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamaya göre; örgütün mahrem imamları ile ankesörlü telefon aracılığıyla iletişim kurdukları tespit edilen ve tamamı daha önce ilişiği kesilmiş 50 askeri öğrenciye yönelik operasyon yapıldı. FETÖ operasyonu, Ankara merkez olmak üzere 18 ilde yürütüldü. Diğer soruşturmada ise, örgütün mahrem imamları hedef alındı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, FETÖ içinde ‘mahrem imam’ olarak görev yaptığı belirlenen 73 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara merkezli 16 ilde eş zamanlı yapılan FETÖ operasyonu, Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sürdürülüyor.

Balıkesir merkezli soruşturmada 46 gözaltı kararı

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, 22 ilde FETÖ’nün mahrem yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 46 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin, 7’sinin muvazzaf asker, 1’inin polis memuru ve 5’inin mahrem imam olduğu belirtildi. Hakkında yakalama kararı çıkartılan 46 kişinin;

 • Mahrem askeri yapılanma içinde faaliyet gösterdikleri,
 • Aralarında, örgütün gizli haberleşme programı “ByLock” kullanıcılarının bulunduğu,
 • Ankesörlü ya da kontörlü telefonlarla ardışık arandıkları ve
 • Örgütle irtibatlı olduklarına dair haklarında beyanlar bulunduğu tespit edildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şüphelileri yakalamak için düğmeye bastı. Balıkesir, Afyonkarahisar, Ankara, Antalya, Bayburt, Bursa, Elazığ, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Samsun, Tunceli ve Van’da belirlenen 55 adrese yönelik eş zamanlı FETÖ operasyonu başlatıldı.

Şüphelilerin arasında aynı zamanda, örgüt evlerinde askeri okullara hazırlanmış 16 zanlı ile askerlik ve polislik mesleklerinden KHK ile ihraç edilmiş kişilerin de arananlar arasında olduğu kaydedildi.

FETÖ operasyonu ile Samsun’da 3 şüpheli yakalandı

Samsun’da, Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından, FETÖ’nün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik çalışma gerçekleştirildi. Bu kapsamda gerçekleştirilen FETÖ operasyonu ile, 3 şüpheli gözaltına alındı. Ankara ve Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından verilen talimatlar doğrultusunda, Samsun il merkezinde yapılan çalışma sonucu, 2 eski askeri okul öğrencisi ile halen görevine devam etmekte olan öğretmen yakalandı.

KAYNAK: TRT HABER

Kategoriler