Anasayfa » FETÖ ablası cezaevinden çıkınca dahi uslanmadı
FETÖ'de Bugün

FETÖ ablası cezaevinden çıkınca dahi uslanmadı

feto-ablalari-abileri
FETÖ ablası itiraf

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) içerisinde finansal yapılanmada yer alan Ç.Ö.Z., itirafçı oldu. FETÖ ablası Ç.Ö.Z.’nin, cezaevinden çıktıktan sonra da örgütsel faaliyetlerine devam ettiği ortaya çıktı. Ç.Ö.Z. hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından örgütün finansal yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 15 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlanmıştı. İddianamede, ailesi veya yakınları FETÖ’den işlem gören öğrencilerden sorumlu olduğu belirlenmişti. Ayrıca 17-25 Aralık süreci sonrasında arabasını satarak Bank Asya’ya yatırdığı kaydedilmişti. Örgüt içerisinde üst düzey abla düzeyinde görev yapan Ç.Ö.Z., 2017 yılında cezaevine girdi. Ancak cezaevinden çıktıktan sonra da örgütle ilişkisini aktif olarak devam ettirdiği belirlendi. Örgüt içerisinde faaliyet yürütmeye devam eden Ç.Ö.Z.’nin, örgüt mensubu ailelerin öğrenci çocuklarına maddi destek sağladığı tespit edildi.

feto-ablalari-abileri
FETÖ ablası itiraf

FETÖ ablası “Kübra” kod adını kullanmış

İtirafçı olan Ç.Ö.Z.’nin örgüt içerisinde “Kübra” kod adını kullandığı belirtildi. 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden beri örgüt içinde faaliyet yürüttüğü belirlenen örgüt ablasının, Bölge Talebe Mesülünde üstü konumunda görevinin olduğu kaydedildi. Ayrıca, örgüt içi para toplayarak örgüte bağlı öğrenci evlerine dağıtarak örgüte yardım ettiği ifade edildi.

Ç.Ö.Z. hakkında yürütülen soruşturma kapsamında hakkında ifade veren S.G., şu ifadeleri kullandı:

“Pınar ile yaklaşık 3 ay kadar görüştükten sonra beni Kübra isimli şahıs ile tanıştırıp devretti. Kübra ile Viber ve Whatsapp uygulamaları üzerinden konuşmalar yapılıyordu, görüşmeleri Keçiören’de bulunan kafelerde yapıyorduk, bu buluşmalarda bana, yeniden durumların düzeleceğini, içeride olan örgüt mensuplarının rüyalarında Peygamber Efendimizi gördüklerinden bahsederdi.

2019’da Kübra bana gelerek,

‘Üniversite öğrencileri var, bunlar ile ilgilenmek ister misin?’ diye sordu, ben de kabul ettim, Kübra

‘Yol giderlerin olacak öğrencilere hediyeler alacaksın, senin zamanını alacak bunlar için de sana maddi imkân sağlayacağım’ dedi. Kübra ayrıca bana,

‘Orada öğrenciler senin ismini bilmesin, kendine bir kod isim bul’ dedi, ben de Hafsa ismini sevdiğim için bunu seçtim.”

Bank Asya’ya para yatırmak için arabasını satmış

Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanarak itirafçı olan FETÖ ablası Ç.Ö.Z., ifadesinde Nesibe isimli bir şahsın kendisine Ankara’daki dershanelerde derse girebileceğini, Kırıkkale’de kendisine birkaç ev vereceğini ve evler ile ilgilenmeye başlayabileceğini söylediğini, bu teklif üzerine maaş ile işe başladığını anlattı. Şu an eşi olan B.Z. ile de kolejde çalışan bir öğretmen aracılığıyla tanıştığını kaydeden Ç.Ö.Z., evlerinin maddi işleri ile Zehra isimli şahsın ilgilendiğini, 17-25 Aralık süreci sonrasında dershanelerin kapatılmasına ilişkin toplantılar yaptıklarını ve sosyal medya araçlarının aktif kullanılarak Bank Asya’ya para yatırmaları gerektiğinin söylendiğini belirtti. Toplantılarda öğrencilerin örgütten kopmalarının önlenmesi için ılımlı davranmaları gerektiği konusunda uyarılarda bulunduklarını söyleyen Ç.Ö.Z., kendi arabasını satarak Bank Asya’ya yatırdığını itiraf etti.

“Maddi yardımları eşimden gizli yaptım”

2017’deki soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderilen FETÖ ablası Ç.Ö.Z., cezaevinden çıktıktan sonra Büyük Bölge Talebe Mesulü olan Sevim isimli şahsın kendisini ziyarete gelenlere para bıraktığını, başka bir şahsın ise örgütsel iletişim kurabileceği bir telefon getirdiğini aktardı. İtirafçı olan Ç.Ö.Z., Şeyma isimli şahsın kendisini arayarak ailesi cezaevinde olan öğrencilerin ve yakınlarının olduğunu, bu kişilere yardım edip edemeyeceğini sorduğunu söyledi. Ayrıca Ç.Ö.Z., örgüt üyeleriyle şifreli konuşmalar da yaptığını anlatarak şunları kaydetti:

“İlk önce korkularım oldu. Ancak Şeyma korkulacak bir şey olmadığını söylemesi üzerine kabul ettim. Hafsa kod isimli kişi ile tanıştım ve bir telefon verdim. Maddi olarak evlerle ilgileniyorduk. 3- 4 ayda bir yaklaşık 15 bin civarında para toplanıyordu. Yurt dışından gelen aramadan sonra toplanan paraları alıp dağıtması için Hafsa’ya verdim. Maddi yardımları eşimden gizli yaptım. Yolcu isimli birisi aradı ve Şeyma’nın arkadaşı olduğunu söyledi. 29 Aralık 2021’de bir numara beni arayarak,

“Ben A-City’den arıyorum, almış olduğunuz üründe sıkıntı çıktı, arkadaşınız her şeyi anlattı, sorunu çözüp döneceğiz siz kendinize dikkat edin” dedi. Konuyu anlamadım, bunun üzerine kendisinin Ayşegül olduğunu ve Hafsa kod adlı şahsın sıkıntıda olduğunu ve kendisine dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Ben de durumu eşime anlattım, kızdı ve Gölbaşı’nda bulunan kardeşinin yanına götürdü.”

KAYNAK: SABAH

Kategoriler