Anasayfa » FETÖ, 108 kamu görevlisini daha hedef gösterdi
FETÖ'de Bugün

FETÖ, 108 kamu görevlisini daha hedef gösterdi

feto-operasyonu-son-dakika
Advocates of Silenced Turkey

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) bağlı Advocates of Silenced Turkey, Türkiye’deki devlet memurlarını tekrar hedef gösterdi. Kurum tarafından “İşkenceciler” başlıklı Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanan raporlarda, kamu görevlileri teker teker ihbar edildi. Daha önce “İşkenceciler 1” şeklinde rapor hazırlayan kurum, aynı raporun ikincisini yayınladı. Böylece, hedef gösterilen kamu görevlisi sayısı 108’e ulaştı. Bu raporların dayanak noktaları ise, işkenceye uğradığını iddia eden örgüt mensuplarının ifadeleri ve suç duyurularından oluşuyor. AST, daha önce Türkiye hakkında bir işkence raporu hazırlamış ve bu raporu BM İşkence Komisyonu’na iletmişti. “İşkenceciler 2” isimli raporda; gözaltında ve sorgu merkezlerinde FETÖ iltisaklı kişilerin işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları, cinsel saldırıya uğradıkları ve kamu görevlilerinin cinayet gibi suçlar işlediği iddia edildi.

Orhan İnandı hakkındaki işkence iddiaları

Bu işkencelere örnek gösterilen isimlerden biri Orhan İnandı. FETÖ’nün sözde Orta Asya Bölge Sorumlusu ve üst düzey yöneticisi olan İnandı, MİT tarafından paketlenerek Türkiye’de adaletin karşısına çıkartılmıştı. İnandı’nın tutukluyken tırnaklarının uzamasından dahi işkence çıkartan FETÖ, İnandı’nın “kaçırıldığını, kolunun üç yerden kırıldığını ve işkence altında 37 gün boyunca gayri resmi şekilde sorgulandığını” iddia etti. Elif Uzun Sümercan ve Ayşe Yalçın ise kadın işkenceci memurlar olarak hedef gösterildi.

Türkiye Tribunali isimli FETÖ’cü oluşum da Türkiye’yi hedef almıştı

AST‘nin hareket şekli ise yine FETÖ’cü organizasyonlardan Türkiye Tribunali’ni anımsatıyor. Türkiye Tribunali isimli sözde mahkeme, 2020 yılında Belçika’da kuruldu. Türkiye Tribunali, bugüne kadar yayınladığı raporlarda; işkence, insan kaçırma, yargı bağımsızlığı, cezasızlık, basın ve ifade özgürlüğü ve adalete erişim gibi başlıklar adı altında Türkiye’de hak ihlalleri yaşandığını iddia etti. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) usulsüz ve hukuka aykırı şekilde insanları kaçırdığı, gözaltındaki FETÖ şüphelilerinin işkence gördüğü gibi iddiaları sürekli dile getiren oluşum, Cenevre’de 20 Eylül 2021’de başlayan oturumlarda da bu ifadelerini yineledi. FETÖ medyası tarafından “Bağımsız ve tarafsız halk mahkemesi” şeklinde tanımlanan Türkiye Tribunali’nin oturumlarında, FETÖ’cü ve PKK’lı isimler tanık olarak dinlendi. Duruşmalarda ise, Türkiye tutuklu mahkumlarına işkence eden bir ülke olarak gösterilip karalanıyor. FETÖ’cü Ahval, Kronos ve TR724 gibi medya organlarından mahkemenin reklamı yapıldı.
Terör örgütünün Türkiye aleyhine karalama kampanyasının ete kemiğe bürünmüş hali olan mahkeme, uluslararası kamuoyunda algı yaratarak Türkiye’yi hedef göstermeye çalışıyor.

FETÖ imamı Murat Kaval organizasyonun başında

Advocates of Silenced Turkey isimli FETÖ’cü organizasyon, bugüne kadar Türkiye’yi karalamak adına birçok çalışma yürüttü. AST, New York’un en işlek caddelerinden Time Square’de reklam panolarına “Stop Erdoğan” şeklinde afiş bastırarak propagandalarına devam etmişti. Kurumun başında bulunan Murat Kaval, Anadolu Ajansı muhabirlerinin kendisine “Türkiye düşmanlığı yapılan ilanı neden verdiniz, bu parayı nereden buldunuz?” şeklinde soru sorması üzerine, “Gerekli bilgileri, siz FBI’a vereceğiz.” cevabı vererek tehdit savurmuştu.

feto-operasyonu-son-dakika
Advocates of Silenced Turkey

AST’nin yöneticisi olan Kaval’ın, ayrıca FETÖ’nün ABD yapılanmasında sözde “bölge imamı” olarak faaliyet gösterdiği ortaya çıkmıştı. Kaval, 2006-2009 yılları arasında örgütün New York taşra imamı olarak görev yapan bir isim. Rochestar, Buffalo ve Syracuse gibi şehirlerdeki FETÖ’ye bağlı tüm kurumların yapılanma ve işleyişinden sorumluydu.

 

Kategoriler