Anasayfa » Fethullah Gülen ve 1980 Darbesi
Darbeler

Fethullah Gülen ve 1980 Darbesi

FETÖ lideri Fetullah Gülen, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından Sızıntı Dergisi’nde yayınlanan ‘Son Karakol’ başlıklı yazısıyla Kenan Evren ve darbecilere olan desteğini dile getirmişti. Darbe sonrasında ise hakkında yakalama kararı çıkmasına rağmen yakalanamamış, ve ilginç bir biçimde askeriyeyi defalarca kez ziyaret etmişti. Ayrıca FETÖ lideri, Kenan Evren’in, 12 Eylül sonrası seçmeli din derslerini zorunlu hale getirmekle çok yararlı bir iş yaptığını söylüyor Gülen, “Bu iş, öyle büyüktür ki doğrusunu Allah bilir – hiç sevabı olmasa da bu icraatı ona yeter, Evren cennete gidebilir” diyor.

Fethullah Gülen 12 Eylül Darbesini Nasıl Alkışladı?

O günlerde Gülen cemaati tarafından çıkartılan ve başyazarlığını Fethullah Gülen’in yaptığı “SIZINTI” adlı derginin Ekim 1980 tarihli, yani 12 Eylül İhtilali’nden bir ay sonra yayınlanan 21 Sayısında aynen şu cümleler yer alıyordu.Yazıyı kaleme alan, adı geçen derginin başyazarı Fethullah Gülen’den başkası değildi..”Binbir vahşet senaryosunun sahnelendirilmesi karşısında, sessiz ve infialsiz kaldık.. Evet.. Bütün bir millet olarak arenalardaki kavgayı seyreder gibi, bu kanlı boğuşmadan hiçbir şey anlamadık. Sahnenin bu rengarenk aldatıcılığı, ortalığı inleten valsin korkunç uyutuculuğu ve kostümün göz bağlayıcılığı karşısında, oynanan oyunun gerçek yüz ve vahşetini ilk sezen, son karakolun kahraman bekçileri oldu. Bu sezme, ümit dünyamızla yeniden kendimize gelmemizi ve kendi kendimizi idrak etmemizi temin etti. Bu düşman kıskıvrak yakalama ve bir zaferdir. İçtimaî bünyenin harici bir kısım yalandan temizlenme, arındırılma düşüncesiyle onu aslına irca zaferidir. Bu zafer, kendinden ümit edilenleri getirdiği takdirde, Türk’ün zaferler hanesinde en müstesna yeri işgal edecektir. Böyle bir  girişime bir evvelki sene selam durulmuş ve gaziler ocağının yiğit eri Mehmetçik’e teşekkürler sunulmuştu.”

Kenan Evren Gülen’in Vaazlarını Nasıl Dinledi?

10 Ağustos 1980 Gülen’in Bursa camiinde verdiği vaaz,

Aziz Müslüman, muhteşem şafak çoktan açmıştır. O şafağın horozları çoktan ötmeye başlamıştır. Filizler çoktan çıkmıştır. Burcu burcu Hazreti Muhammed kokusu bir baştan bir başa Anadolu’yu, İslam aleminin son karakolunu, Mehmetçik’in canını dişine takıp beklediği karakolu çoktan almıştır. Ben ve emsallerim belki bunu göremeyeceğiz, fakat içinizde binlerce insan göklerin nur akar olduğunu görecek.”

Zorunlu Din Dersi Evren’in Sevabı

Fethullah Gülen, Kenan Evren’in, 12 Eylül sonrası seçmeli din derslerini zorunlu hale getirmekle çok yararlı bir iş yaptığını söylüyor Gülen, “Bu iş, öyle büyüktür ki doğrusunu Allah bilir – hiç sevabı olmasa da bu icraatı ona yeter, Evren cennete gidebilir” diyor.

Fetullah Gülen’in 12 Eylülcüler’e Destek Yazısı

Paralel Yapı’nın lideri Fetullah Gülen, 12 Eylül 1980 darbesinin ardından Sızıntı Dergisi’nde yayınlanan ‘Son Karakol’ başlıklı yazısıyla Kenan Evren ve darbecilere destek vermişti.Ne var ki, yıllardan beri, binbir saldırı ile rehnedar olmuş bir bünye, böyle hemen bir mualece ile iyi edilemeyeceği de muhakkaktı. Daha köklü ve daha gönülden bir hareket gerekliydi ki, milli bünyeyi kemiren yıllanmış seretanlar berteraf edilebilsin.Ve, işte şimdi, binbir ümit ve sevinç içinde, asırlık bekleyişin tuluû saydığımız, bu son dirilişi, son karakolun varlık ve bekasına alamet sayıyor; ümidimizin tükendiği yerde, Hızır gibi imdadımıza yetişen Mehmetçiğe bir kere daha selam duruyoruz.1980-darbe.

Fethullah Gülen: “Darbeye Arz Ederim”

Gülen, referandumda “mümkün olsa mezardakilerin, çoluk, çocuğun” bile oy kullanmasını isterken, işin 12 Eylül’le hesaplaşmaya çevrilmesini, “Mü’minler intikam peşinde olmazlar” diyerek eleştirdiğinde şu öngörüde bulunmuştuk:“Bakalım, bu açıklamadan sonra Erdoğan’ın, referandum kampanyasında 12 Eylül için döktüğü gözyaşları kuruyacak, dahası cemaatin mitinglerde boy göstermesi duracak mı?!..”Galiba Fethullah Gülen’in çektiği “ayar” etkisini gösterdi!.. Zaten Gülen, Anayasa’yı sırf yargıdaki düzenlemeler için desteklediğini gizlemeyip, “Bir kısım cellatlıkların ve farklı vesayetlerin önünü almaya matuf bir iki maddenin değişikliği bile çok önemlidir” itirafında bulunmuştu. Ama özellikle yandaş medyada hala 12 Eylül ağıdı yakan ve ne yazık ki bunlara inanlar var. Onlara Odatv’nin bir hizmeti olarak Fethullah Gülen’in darbeden sadece 20 gün sonra o zamanki siyasi akımları ve gençliği nasıl yerden yere vurup, “Hızır gibi” yetişen Mehmetçiğe nasıl “selama durduğunu” bir kez daha hatırlatalım. 2 Mart 1971, 12 Eylül 1980 darbelerine övgü yapan Gülen, bütün dindar grupların üzerinden buldozer gibi geçen 28 Şubat sürecinden de güçlenerek çıkmıştı. Darbenin fetva emini olan Gülen’in, “Asker yanlış da yapsa MGK kararlarıyla sevap almıştır” sözleri unutulmadı.

Kenan Evren Bakın Fethullah Gülen’e Nasıl Cevap Vermiş

Fetullah Gülen’in dini kuralları hiçe sayarak Kenan Evren’i “Cennetlik” ilan etmesi darbeci generali bile kızdırdığı ortaya çıktı. 2005 yılında bir gazeteye konuşan Kenan Evren “kimin Cennetlik olduğunu sadece Allah bilir” diyerek cuntaya destek vermek için darbeci generalleri “cennetlik” ilan eden Fetullah Gülen’e ders gibi bir cevap veriyor.askeri-darbeLinkler

bmajans – Fethullah Gülen 12 Eylül Darbesini nasıl alkışladı

odatv – Kenan Evren Gülen’in vaazlarını nasıl dinledi

milliyet – Zorunlu din dersi Evren’in sevabı

sabah – Fethullah Gülen’in 12 Eylül’e destek yazısı

odatv – Fethullah Gülen darbeye arz ederim

sabah – Kenan Evren bakın Gülen’e nasıl cevap vermiş

ahaber – Kenan Evren Gülen’i kollamış

Kategoriler