Anasayfa » FETÖ’nün Darbe Tehditleri
Darbeler

FETÖ’nün Darbe Tehditleri

Darbenin öncesinde, FETÖ'ye mensup olduğu bilinen bazı kişilerin darbenin sinyalini veren paylaşımlarda bulundu.

15 Temmuz’dan önce birçok FETÖ’cü gerek sosyal medyada gerekse örgütün kanalında darbe girişiminin sinyalini verdi. FETÖ’nün tetikçileri, darbe olacağını ima ederek örgüt tabanına umut aşılamaya çalıştı. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından 15 Temmuz’dan haberdar olan FETÖ’cüler de deşifre oldu.

Darbe girişiminden haberdar olan Emre Uslu, Eylül 2015’te Twitter’da kendisine yöneltilen “Ne zaman ülkeye döneceksin?” sorusuna “Temmuz 2016” şeklinde cevap verdi.

Emre Uslu ayrıca darbeden bir hafta sonrası için de takipçilerinden bilet istedi.

Ekrem Dumanlı, Eylül 2015’te örgüte bağlı Bugün TV’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kastederek “Ya adam gibi gider veya gitmek zorunda kalır.” tehdidinde bulundu.

Osman Özsoy, Haziran 2016’da örgütün televizyon kanalında “Keşke öğretmen olacağıma bir albay olsaydım.” dedikten sonra “Bu süreç bitti, arkası toparlanacak.” dedi.

Bülent Keneş, darbe girişiminden bir hafta önce Türkiye için artık iyi bir çıkışın mümkün olmadığını vurgulayarak “darbe” seçeneğini hatırlattı.

Nazlı Ilıcak 15 Temmuz’dan sadece 2 gün önce FETÖ’nün kanalında darbenin sinyalini verdi: “Türkiye’yi bu karanlıktan çıkaracağız. Karanlıktan çıktıkları vakit konuşalım bunu tekrar, o zaman göreceğiz.”

FETÖ’ye bağlı Can Erzincan TV, 15 Temmuz’dan bir gün önce “Yine yeşillendi, fındık dalları” parçasını gün boyu çalarak darbe olacağını ima etti.

Ahmet Altan, darbe girişiminden bir gün önce örgütün kanalında “Erdoğan’ın verdiği kararlar askeri darbenin yollarını teker teker açıyor.” dedi.

Tuncay Opçin 14 Temmuz 2016’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kast ederek “Yatakta basıp şafakta asacaklar.” dedi.

FETÖ mensuplarının dışında örgütün medya organlarının yaptığı yayınlarda da darbe tehdidi göze çarptı. 5 Ekim 2015’te yayımlanan Zaman gazetesi reklam filminde, siren seslerinin duyulmasının hemen ardından yeni doğmuş “gülen” bir bebek ekrana geliyor. Reklam filminin yayımlandığı tarih ile 15 Temmuz arasında tam olarak 9 ay 10 gün olması, örgütün uzun süre önceden darbeyi planladığını gösteriyor.

Kategoriler