Anasayfa » FBI’ın yakaladığı kumpas listesini FETÖ yok etti
Özel Haber

FBI’ın yakaladığı kumpas listesini FETÖ yok etti

2007 yılında ABD’ye giden FETÖ’nün Emniyet İmamı Kozanlı Ömer ve MİT imamı Murat Karabulut’un New York Havalimanı’nın da FBI tarafından gözaltına alındığı, üzerlerinden Ergenekon kumpasına dair belgelerin çıktığı, Türkiye’ye gönderilen belgelerine FETÖ’nün emniyet yapılanması tarafından yok edildiği tespit edildi.

FETÖ’nün TSK’daki yapılanmasını güçlendirmek için kurguladığı Ergenekon kumpasıyla ilgili önemli bir detay gün yüzüne çıktı. Ergenekon kumpası dahilinde hedef alınacak isimler konusunda canlı kuryelik yapan FETÖ’nün Emniyet İmamı Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil ve MİT imamı Murat Karabulut, 2007’de ABD’ye gitti.

Hedefteki isimlere kod adı

Kozanlı Ömer, 18 Nisan 2007 tarihinde FBI tarafından sorgulandı. FBI sorgusu sırasında FETÖ imamı Özdil’in üzerinden şifrelenmiş birçok isim çıktı.  Özdil’in FBI tarafından ele geçirilen notlarında Emekli Orgeneral Şener Eruygur’u Saner Fruy, CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ı Mustafa Balboj, Tüm General Erol Özkasnak’ı H. Ozkasnad, Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’yı Kuridakai olarak kodladığı ortaya çıktı. Söz konusu listede pek çok isim vardı.

FETÖ’cü istihbarat daire başkanı

FBI bu durumu 5 Kasım 2007 tarihinde Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’na bildirdi. O dönem Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Hrant Dink davasından tutuklu olan FETÖ üyesi Ramazan Akyürek’ti.  FETÖ’cü Akyürek, FBI tarafından gönderilen belgeleri sümenaltı etti. Bunun ardından Kozanlı Ömer’in elindeki listede yer alan pek çok isim 12 Haziran 2007’de Ümraniye’de bir gecekonduda el bombalarının bulunmasıyla başlayan Ergenekon kumpası sanıkları arasında yer almışlardır.

Kategoriler