Anasayfa » Ercan Gün için ağırlaştırılmış müebbet istendi
FETÖ'de Bugün

Ercan Gün için ağırlaştırılmış müebbet istendi

ercan gün

Ercan Gün anayasayı ihlal etti

Hrant Dink cinayetinde mütalaasını açıklayan savcılık Ercan Gün için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Savcılık “anayasayı ihlal” suçunu işlediğini iddia ettiği Ercan Gün hakkında ayrıca FETÖ üyeliğinden 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep etti. FETÖ tutuklusu Ercan Gün tutuklandığında ve hatta tutuklandıktan 1154 gün sonraya kadar FOX TV’de Haber Müdürlüğü “ünvanıyla” maaş almaktaydı. Kamuoyunda tepki çeken bu durum ancak RTÜK’ün ilgili kanala uyarısıyla sona ermişti. FETÖ’nün 15 Temmuz sürecinde giderken ki en büyük günahlarından biri olan Hrant Dink cinayetinde ceza istenen tek FETÖ’cü  Gün değil. Davada dönemin İstanbul Emniyeti İstihbarat Şube Müdürü FETÖ’cü Ali Fuat Yılmazer için ağırlaştırılmış müebbet cezası istenmişti. Terör örgütünün “altın çocuğu” olarak gösterilen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı FETÖ’cü Ramazan Akyürek içinse müebbet hapis cezası talep edildi.

FETÖ’nün emirlerini uyguladı

Hrant Dink cinayetinden kısa bir süre önce Zaman gazetesindeki görevini bırakan ve daha sonra ismini FOX TV olarak değiştirecek TGRT’ye geçen Ercan Gün, FETÖ’den aldığı talimatlarla kamuoyunu manipüle etti. Ercan Gün FETÖ tarafından düzenlenen katil Ogün Samast’ın Türk Bayraklı fotoğrafını yayınlamıştı. Hrant Dink’in öldürülmesi sonrası FETÖ’yü aklamak için özel çaba gösteren Ercan Gün, cinayetten 11 gün sonra terör örgütünün önemli isimleri Ekrem Dumanlı, Faruk Mercan ve Adem Yavuz Arslan ile görüşerek talimatları almıştı. Görüşmede ayrıca İstanbul Emniyeti’nin o dönem avukatı olan Halil İbrahim Koca’nın da yer aldığı iddia edilmişti. Halen İngiltere firari olan Halil İbrahim Koca’nın  terör örgütünün mahrem imamlarından olduğu tespit edildi. Firari FETÖ’cü Adem Yavuz Arslan, Hrant Dink cinayetinde kara propaganda yapmak için bir kitap yazmıştı. FETÖ firarisi Adem Yavuz Arslan, Hrant Dink cinayeti davasında firari sanıklar arasında yer alıyor.

Ergenekon operasyonlarına zemin hazırladı

FETÖ tutuklusu Gün’ün o dönem yaptığı yayınlar, hem terör örgütünün suçunun örtülmesine hem de Ergenekon operasyonlarının başlamasına zemin hazırlamıştı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan Gün’ün ByLock kullandığı da ortaya çıkmıştı. FOX TV’de Fatih Portakala ve İsmail Küçükkaya, sık sık selam yolladıkları “arkadaşlarının” Hrant Dink cinayetindeki rolü hakkında ısrarla sessiz kaldılar.

Kaynak: Hürriyet

Kategoriler