Anasayfa » Elon Musk hakkında FETÖ suçlaması yapıldı
FETÖ'de Bugün

Elon Musk hakkında FETÖ suçlaması yapıldı

elon-musk-shiba-twitter

Enver Altaylı’nın damadı ihbar etti

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeliği ve casusluk suçlamaları ile yargılanan Metin Can Yılmaz, Elon Musk’ın FETÖ’cü olduğunu iddia ederek resmi suç duyurusunda bulundu. Yılmaz, aynı zamanda FETÖ davasında yargılanan eski Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensubu Enver Altaylı‘nın da damadı. 2021 yılının başında, tüm dünyada popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, gizlilik politikasını değiştireceğini duyurmuştu. Ardından, gizliliğinden endişe eden kullanıcılar, farklı mesajlaşma uygulamalarına yönelerek arayışa girmişti. Elektrikli araç devi Tesla’nın sahibi Elon Musk da, Twitter üzerinden bir paylaşım yaparak Signal isimli mesajlaşma uygulamasını önermişti. Milyarder Musk’ın bu önerisi, Türkiye’de hakkında FETÖ suçlaması yapılmasına neden oldu. FETÖ davasında yargılanan ve 2017’den beri tutuklu olan Metin Can Yılmaz’ın, Elon Musk’ı Signal programı kullanımını teşvik ettiği gerekçesiyle ihbar etti.

elon-musk-shiba-twitter

“Elon Musk, Signal kullanımını teşvik ediyor”

FETÖ, kriptolu haberleşme uygulaması ByLock’u kullanmadan önce Signal, Cover me ve Falcon isimli şifreli yazışma programlarını kullanıyordu. Metin Can Yılmaz, telefonunda Signal yüklü olması nedeniyle de suçlanıyor. Yılmaz hakkında hazırlanan iddianamede, Signal programının FETÖ’nün il ve ilçe imamları tarafından kullanıldığı yer alıyor. Yılmaz, Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmakta olduğu davanın 23 Haziran tarihli duruşmasında, Elon Musk’ın Signal programını önerdiğini, bu sebeple de iddianamede kendisine yöneltilen suçlamanın aynısının Musk’a da yöneltilmesi gerektiğini söyledi. Sanık Yılmaz:

Signal kullananları ifşa edeceğim. Elon Musk gibi. Signal kullanan adam, Sabah Gazetesi’nin haberine göre ya il imamıdır ya da ilçe imamıdır. Elon Musk hakkında resmi suç duyurusunda bulunuyorum. Adam hem kullanıyor hem de teşvik ediyor. Eğer benim hakkımda Sabah Gazetesi’nin haberine dayanarak iddianame düzenlenip Enver Altaylı hakkında mütalaa düzenleniyorsa, Elon Musk soruşturulmalıdır. Bu adam suçludur. Signal’i kullandığı için, Signal’in kullandırılmasını teşvik ettiği için bu adam örgüt içi bir haberleşme programını herkese tavsiye ediyor.

Savcılık, soruşturmaya yer olmadığı kararını verdi

Sanık Yılmaz’ın ihbarını değerlendirmeye almak zorunda kalan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Musk hakkında soruşturmaya yer olmadığını duyurdu. Kararın gerekçesini Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 158. maddesinin 6. fıkrası olarak gösterdi. Bu fıkrada şu ifadeler yer alıyor:

İhbar ve şikayet konusu fiilin suç oluşturmadığının herhangi bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması veya ihbar ve şikayetin soyut ve genel nitelikte olması durumunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilir. Bu durumda şikâyet edilen kişiye şüpheli sıfatı verilemez. Soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar, varsa ihbarda bulunana veya şikâyetçiye bildirilir ve bu karara karşı 173’üncü maddedeki usule göre itiraz edilebilir. İtirazın kabulü halinde Cumhuriyet başsavcılığı soruşturma işlemlerini başlatır. Bu fıkra uyarınca yapılan işlemler ve verilen kararlar, bunlara mahsus bir sisteme kaydedilir. Bu kayıtlar, ancak Cumhuriyet savcısı, hakim veya mahkeme tarafından görülebilir. 

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE

 

Kategoriler