Anasayfa » Durmuş Yılmaz Türkiye’yi IMF’ye şikayet etti
Özel Haber

Durmuş Yılmaz Türkiye’yi IMF’ye şikayet etti

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak ile beraber IMF yetkilileri ile gizlice görüşen İP’li Durmuş Yılmaz, FETÖ medyasında kendisini savundu. IMF’ye Türkiye ekonomisine ilişkin bilgi aktardığını belirten Yılmaz,  hükumeti IMF’ye şikayet ettiğini açık açık dile getirdi.

Hafta başında CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve Eski Merkez Bankası Başkanı ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Durmuş Yılmaz’ın Ankara7da bir otelde Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileri ile yaptığı görüşme gündeme bomba gibi düşmüştü. “Türkiye IMF’ye muhtaç olacak”, “Hükumet IMF ile anlaştı” iddialarının ardından IMF ile masaya oturan ikilinin gerçekleştirdiği görüşmenin detayları aydınlatılmayı beklerken, İP’li Durmuş Yılmaz kendisini FETÖ medyası Ahval’dan aklamayı tercih etti.

3 soru sordular

IMF heyetinin kendisine 3 soru sorduğunu aktaran Yılmaz, “Benden genel bir ekonomik değerlendirme yapmamı, faizler düşmesine rağmen TL’deki istikrarı neye bağladığımı, bir de şu andaki sorunlar ve gidişattan çıkış için neler yapılması gerektiği konusunda değerlendirmelerimi öğrenmek istediler. Biz soruları yanıtladık, onlar sadece not aldılar. Herhangi bir yorum ya da ifadede bulunmadılar” dedi.

Şikayette sınır tanımadı

Türkiye ekonomisine ilişkin bir takım bilgileri IMF’ye verdiğini belirten Yılmaz, Türkiye’yi şikayet ettiğini şu sözlerle itiraf etti: Birinci soruya karşılık dedim ki, bu ülke şu anda kamudan, yönetimden kaynaklanan birkaç sorunun sonucunu yaşıyor. Öncelikle yönetimde şeffaflığı kaybettik. İkincisi veri güvenilirliği yok. Ekonomik verilerin doğruluğu ve gerçekliğini bilmiyoruz, emin değiliz. Dolayısıyla değerlendirme yapmakta güçlük çekiyoruz. Üçüncüsü hesap verilebilirlik yok.” Toplantının gizli olmadığını iddia eden Yılmaz, IMF’nin hazırladığı raporu gördüğünü söyledi.

Kategoriler